Janelle Monáe arbejder på nyt album
»Albummet vil have nogle meget stærke koncepter, store idéer og musikken vil bare blive taget til helt nye niveauer«. Janelle Monáes glimrende debutalbum 'The ArchAndroid' har kun et år på bagen, men den talentfulde amerikaner lægger allerede store planer for sin næste udgivelse, som hun i øjeblikket skriver nye sange til.
Monáe fortæller til Paste Magazine, at hun endnu ikke ved, om to'eren, ligesom debuten, vil være et konceptalbum om alteregoet Cindi Mayweather, men at hun holder kortene åbne ved hverken at »planlægge at ændre formlen eller afholde sig fra at finde på nye koncepter«.
Under alle omstændigheder er der lagt i ovnen til endnu en festlig albumoplevelse, da sangerinden yderligere tilføjer, at hun ønsker, at den nye musik vil være »folkets 'choice of drug', hvis de føler sig nedtrykte«. Ih, hvor vi glæder os til Roskilde!
Læs også: Janelle Monáe: »Du skal bruge dine superkræfter rigtigt«.