Så er den her: Mark Lanegan-dukken

  • Print



Spice Girls var at finde i Barbie-udgave på samtlige småpigeværelser i 90'erne, ligesom Britney Spears, Miley Cyrus og alle de andre poptøser er blevet genskabt i deres egen lille plasticversion. Er du imidlertid mere til hård rock, smøger og tatoveringer, er der nu også et legetøj til dig: Mød Mark Lanegan-dukken!

Amerikaneren, som udover sine soloudgivelser har udgivet album med Isobel Cambell, The Gutter Twins, Twilight Singers, Screaming Trees og Queens of the Stone Age, har sat en nikkedukke-version af sig selv til salg på sit website. Så hvis du mangler lidt fjollet underholdning til dit skrivebord, er det måske værd at investere i den cigaretholdende og sortklædte dukke-rocker.

På den lidt mere seriøse front kan du i videoen nedenfor høre en smagsprøve på det dystre nummer 'Burning Jacob's Ladder', som Lanegan har indspillet til det nye mutantvideospil 'Rage'.



  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z 21/05