Danger Mouse producerer U2's næste album

Noget af det fantastiske ved musikbranchen er dens totalt uventede sammensætninger. Det gælder i sandhed, når man ser på nyeste konstellation bestående af de selverklærede fredsmæglere U2 og Danger Mouse, der normalt plejer omgang med mindre politisk korrekte Cee-Lo i Gnarles Barkley og senest The Shins-sangeren James Mercer i Broken Bells. Den irske gruppe og den amerikanske producer er nemlig i studiet sammen.
»Vi har omkring 12 sange med ham«, udtaler Bono til australske Theage.com og fortsætter: »I øjeblikket ser det ud til, de vil udgøre vores næste album, for det skete bare så nemt«. Det endnu ubetitlede album udkommer efter planen i starten af næste år, men det kommer ikke til at være det eneste, vi hører fra de irske herrer.
For tilsyneladende er bandet er i gang med en større selvtransformation, da de også har tænkt sig at smide et klubalbum på gaden med blandt andre Will.i.am., David Guetta og Lady Gaga-produceren RedOne i en slags 'stadiumrock-møder-stadiumpop'-orgasme. Og ydermere prøver Bono og guitaristen The Edge at overtale bandets øvrige medlemmer til at indspille et konceptalbum over deres 'Superman'-musical.