De Eneste To albumdebuterer og drager på turné

  • Print



En elektronisk udgave af Tom Waits eller hiphop for singer/songwritere?

Sådan har det populære makkerpar Simon Kvamm og Peter Sommer (billedet) tidligere beskrevet deres nye fælles projekt De Eneste To, og efter at de tidligere på året for første gang gjorde opmærksom på deres eksistens med nogle få koncerter, foreligger der nu mere konkret nyt fra duoen.

Makkerparret udsender deres endnu unavngivne debutalbum den 11. oktober. Allerede nu er der dog mulighed for at se videoen til deres netop udsendte førstesingle 'Morten' via bandets website.

Og der bliver stensikkert mulighed for at høre 'Morten' og andre sange fra debutalbummet, når d'herrer Kvamm og Sommer til efteråret tager ud på landevejene på en mindre turné rundt i landet, hvor de indtil videre har planlagt en række koncerter i landets fire største byer. Inden da kan de dog også fanges til åbningsarrangementet for Århus Festuge.

Billetsalget til koncerterne starter den 23. august.

De Eneste To
Torsdag den 26. august
Rådhushallen, Århus (åbningsarrangement for Århus Festuge)
Pris: Ikke oplyst

Lørdag den 30. oktober

Bremen, København
Pris: Ikke oplyst

Torsdag den 11. november
Skråen, Ålborg
Pris: Ikke oplyst

Lørdag den 13. november
Magasinet, Odense
Pris: Ikke oplyst

Onsdag den 17. november
Train, Århus
Pris: Ikke oplyst



  
Eksterne links
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Patos Black Cheese Night Part II I går
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02