- Soundvenue
- 7. juni 2010, 10:50
Med et hit som Amy Winehouses 'Valerie' i bagkataloget virker det ikke usandsynligt, at Mark Ronsons nye album skulle indeholde et sommerhit eller to. På denne uges Soundvenue High 5 byder han med hjælp fra MNDR og Q-Tip ind med sangen 'Bang Bang Bang', der med sit fængende beat er et kompetent bud på en sang, der vil vælte ud af sommerens ghettoblastere.
Men hvis han vil ind på vores High 5, må han først udkonkurrere de andre contenders i denne uge. En af de håbefulde kandidater er Efterklangs 'Full Moon', som har fået en kærlig behandling af deres venneband Turboweekend, og fra Sverige er der konkurrence fra ceo, som med nummeret 'Come With Me' byder på sommervenlig pop. I den mere afdæmpede del af denne uges pulje er amerikanske Kurt Vile med nummeret 'I Wanted Everything'. Og New York er repræsenteret af Class Actress, der byder på stram neo-disco med nummeret 'Journal of Ardency'.
Toppen af listen er – fuldstændig som i sidste uge – besat af Treefight For Sunlight, efterfulgt af ugens første nykommer i form af LCD Soundsystem. Danske Giana Factory har besat tredjepladsen på listen, mens Crystal Castles følger lige i hælene. Femtepladsen er i denne uge besat af tung dubstep fra Rusko, ugens anden nyhed.
Lyt til alle numrene og afgiv dine stemmer HER. Benyt
dine tre stemmer og deltag automatisk i lodtrækningen om cd'er fra High
5-kunstnerne. Denne uges albumvindere er Mathis Gallego-Pedersen
fra København N og Linn Wie fra København Ø.