Strøm Festival afslører de første navne

  • Print

Når sommeren tager tilløb til at rinde ud, bliver det tid til endnu en elektronisk festival i det københavnske – nemlig Strøm. Siden 2007 har festivalen hevet seje elektroniske kunstnere til byen, og i år er ingen undtagelse. På programmet er nemlig både den engelske electronica-helt Four Tet, tyske Pantha Du Prince og dubstep-duoen Darkstar.

Enghaveparken vil danne ramme om hovedscenen, når festivalen løber af stablen den 16.-22. august. Derudover spreder festivalen sig på forskellige københavnske klubber.

Når Four Tet kigger forbi, bliver det i kølvandet på sit nyeste album 'There Is Love in You', som udkom tidligere på året. Det album byder på en electronica, der ikke ligger milevidt fra tyske Pantha Du Prince, der blander sin minimal-techno med sporadiske referencer til ambient og shoegaze. I den tungere ende af skalaen er Darkstar, der er tilknyttet det verdensberømte dubstep-label Hyperdub.

Festivalen byder også på et glædeligt gensyn med en af den dansk elektronisk musiks helte i form af Future 3. Og derudover vil man kunne opleve Cobblestone Jazz, Untold, Flavio Diaz, 8bitch, Mount Kimbie, Style of Eye, Barbara Morgenstern og To Rococo Rot.



  
Eksterne links
 
Hold øje med Darkstar Mere om Darkstar
Hold øje med Cobblestone Jazz Mere om Cobblestone Jazz
Kommentarer
Kristoffer Trolle

fantastisk!

Anders Cold

Til gengæld er deres nye visuelle identitet da noget af det mest sindssygt grimme, jeg nogensinde har set. Hvor er Christian Zanders fede og legende grafiske udtryk? Det er erstattet af dilettantisk lort i gråt, rødt, lilla og i nogle af annoncerne endda laks. Hvad er meningen?

Anders Cold

Til gengæld er deres nye visuelle identitet da noget af det mest sindssygt grimme, jeg nogensinde har set. Hvor er Christian Zanders fede og legende grafiske udtryk? Det er erstattet af dilettantisk lort i gråt, rødt, lilla og i nogle af annoncerne endda laks. Hvad er meningen?

Rasmus Rygaard

Vildt lineup allerede. Untold, Darkstar og Mount Kimbie kan helt klart anbefales, hvis man har mod på det lidt mere eksperimentere dubstep-afkom.

Thomas Tiedje

So what's it gonna be: Smide min. 1700,- for at se Dizzy Mizz Lizzy og Prince i Roskilde eller opleve det sygeste electronica line-up i København ever - ganske gratis! Den er svær :)

Jesper Vestergaard

Thomas, ja. Eller nem, hvis du har to huller i din kalender. i to forskellige måneder ;-)

holdhold

Neeeej Anders det kan du ikke mene! Det er da langt fra dilettantisk - det bryder totalt med den der hippe grafiske skabelon alle designere flyder rundt i fortiden! Cirkler, firkanter, mærkelige fonte der har taget to sekunder at lave.. Det her er da sjov. Det er forfriskende for søren!

Anders Cold

Kasper: Jeg er dybt uenig. Det er pinligt amatøragtigt – grimt for grimhedens skyld, og jeg synes netop at det ligner noget, der "har taget to sekunder at lave".

Og jeg synes tillige at det er noget vrøvl at det bryder med noget som helst. Det prøver blot på at være hipt på en anden, lige så passé måde – rubriceret som "the new ugly": www.creativereview.co.uk/cr...

"Men de har jo ikke noget på!" – er den mest rammende kommentar jeg kan plante på den æstetik.

holdhold

Hvis man absolut skal komme ind i den æstetik-diskussion, er da ingen forskel på skønhed for skønhedens skyld og grimhed for grimhedens skyld - det går da ud på et. Det her tager jo bare fat i nogle andre strømninger - jeg kritiserer slet ikke Zander, for jeg sys han har lavet nogle fede ting.

Det er i øvrigt din egen rubricering - jeg synes hverken new ugly er nogen rigtig bevægelse eller at det kan rumme noget som helst, andet end kitschfarver sat sammen på en utiltalende måde..

Anders Cold

Jeg er sådan set heller ikke at Zanders arbejde er "skønt for skønhedens skyld".

Hans take på Strøm gav bare mening, synes jeg.

Det gør dette her ikke – det er blot Rasmus-Modsat-iiih-hvor-er-vi-hippe-fordi-vi-er-en-modreaktion-til-det-etablerede-designer-parnas med vores anti-anti-bræk.

Og så er der iøvrigt ikke andet indhold i det... Det er – ligesom du selv siger om "the new ugly" – tomt. Det er bare kitschfarver og især også kitschtypografi, som med vilje er jukset sammen på rigtigt utiltalende vis – det er derfor jeg har rubriceret Strøms nye identitet som sådan.

For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Patos Black Cheese Night Part II I går
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02