Mark Linkous er død

  • Nicolai Torp
  • 7. marts 2010, 08:40
  • Print

Den skrøbelige og depressive musiker bag kunstnernavnet Sparklehorse tog lørdag sit eget liv. Det bekræfter Rolling Stone, der citerer en officiel udtalelse fra Mark Linkous' familie.

Linkous, en tidligere misbruger af hårde stoffer, har igennem mange år lidt af depressioner. I 1996 var han klinisk død i to minutter efter indtagelse af en blanding af valium og antidepressiv medicin.

Da Soundvenue interviewede Linkous i 2006 i forbindelse med udgivelsen af det foreløbigt sidste album under Sparklehorse-navnet, 'Dreamt For Light Years in the Belly of a Mountain', lagde han heller ikke skjul på sine problemer:

»De forbandede stoffer har aldrig beriget min kreativitet. Det eneste, de har gjort, er at ødelægge mit liv totalt. Når jeg er længst nede mentalt, synes det lige så hårdt at komme op af det hul som at bestige de højeste bjerge«, bekendte Linkous, der i en årrække boede helt isoleret ude i skovene i North Carolina.

I sin levetid nåede Linkous under Sparklehorse-navnet at berige os med fire album med en blanding af kornet støjpop og intime og næsten selvudslettende folk-perler. Størst succes fik han med 'It's a Wonderful Life' fra 2001, hvor blandt andre Nina Persson, PJ Harvey, David Fridmann og Tom Waits gæsteoptrådte.

Sidste år frembragte Linkous i samarbejde med sin gode ven og samarbejdspartner Danger Mouse og David Lynch multimedieprojektet 'Dark Night of the Soul', hvis udgivelse i første omgang blev blokeret af hans pladeselskab EMI, men som efter planen omsider udkommer til sommer.

Linkous' publicist har bekræftet, at et nyt Sparklehorse-album var tæt på færdiggjort og planlagt til udgivelse på Anti Records.


Sparklehorse 'It's a Wonderful Life'



  
 
Kommentarer
Jonas Toft

Utroligt trist. Glad for at jeg nåede at se ham i Vega for et par år siden. Det virkede som om han var ved at ha' lidt styr på depressionen. RIP

Heidi-Marie Quist Stig

Ej hvor er det tragisk.. stort tab for musikken!
RIP Mark.

Laura Li

stort musikalsk tab. rip.

I was playing myself

It's a sad and beautiful world. Satans sørgeligt. Jeg vil høre en masse sparklehorse idag

Vic Purple

En kæmpe kunstner er død...sørgeligt sørgeligt!

thomas

sikke noget møg :O(
all i want is to be a happy man...
fly sparklehorse fly!!!

Anders Büchert

Det er noget af et tab. Alt hvad den mand har lavet, er, hvis ikke decideret fantastisk, saa i hvert fald unikt i hoej grad.

Lad os haabe, at nogen af de sidste optagelser udkommer trods alt!

F

om ikke kult før, så kult nu. han var et unikum i musikken. ham og danger mouse nåede heldigvis at få lavet en super fed plade.

For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye udenlandske navne  11/01
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02