Portishead og Goldfrapp laver soundtrack til dansk stumfilm

  • Print

Det fede ved stumfilm er, at man selv kan bestemme, hvilken musik der skal være soundtrack til filmen. Men det behøver ikke kun være en iPod, der kan udgøre lydsporet – det kan også gøres med livemusik. Det vil medlemmer fra Goldfrapp og Portishead nu give sig i kast med, når de til maj opfører et soundtrack til danskeren Carl Th. Dreyers klassiske stumfilm 'La passion de Jeanne d'Arc' (på dansk 'Jeanne d'Arcs lidelser og død') fra 1928.

Det er triphop-blæksprutten Adrian Utley, der repræsenterer Portishead, og keyboard- og produktionsansvarlige i Goldfrapp Will Gregory, der er gået sammen for at peppe den gamle, danske stumfilm op. Det vil de gøre sammen med seks elektriske guitarister og dirigenten Charles Hazlewood.

Selvom filmen ikke på nuværende tidspunkt ser ud til at blive vist i Danmark med det seje live-soundtrack, kan du i mellemtiden undre dig lidt over, om sangerinden i Goldfrapp er den mystiske kvinde i de her videoer.



  
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Patos Black Cheese Night Part II I går
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02