Bonnie 'Prince' Billy udgiver forårsalbum
Will Oldham, også kendt som Bonnie 'Prince' Billy, ville i søndags gerne ønske alle en glædelig Valentines Day med en noget særpræget video, der afslører, at der den 22. marts udkommer et nyt album fra hans side. Det kommer til at bære titlen 'The Wonder Show of the World'.
Ifølge den bare numse i videoen er Bonnie 'Prince' Billy denne gang gået sammen med enmandsprojektet The Cairo Gang, der spiller stille indierock. Manden bag, Emmett Kelly, var også med på guitar på Oldhams 2006-album 'The Letting Go'.
Det er jo altid godt med lidt mystik, så selvom det er pladeselskabet Domino, der har lagt videoen på Youtube, er albummets udgivelse endnu ikke blevet officielt bekræftet. Men mon ikke den skulle være god nok.
Anmeldelser
Live-anmeldelser
Køb i Soundvenue Shop