Electrojuice til Roskilde
Så er det igen blevet den tid på ugen, hvor Roskilde-navne bliver offentliggjort. Der var på forhånd lovet nordiske og australske navne, og dét lever festivalen op til med de danske electro-wonderkids Electrojuice samt islandske FM Belfast og australske The Temper Trap.
De purunge knægte i Electrojuice har længe imponeret med deres blanding af electronica, hiphop og techno. Så meget at de blandt andet har spillet som opvarmning for Kraftwerk og The Prodigy.
Derudover kigger australske The Temper Trap forbi. De har tidligere spillet med deres grandiøse pop-rock på dansk jord til Beatday, og nu får de altså endnu en chance, denne gang på årets Roskilde Festival.
FM Belfast fra Reykjavik står i vanlig islandsk stil for et mere skævt udtryk. De blander dunkende technobeats med finurlige og skæve små melodier og har endda lavet et cover af Rage Against The Machines 'Killing in the Name of'.
Anmeldelser
Live-anmeldelser
Anmeldelser
Live-anmeldelser
Anmeldelser
Live-anmeldelser