The Dead Weather lover forårsalbum
The Kills-sangerinden Alison Mosshart har tidligere været ude med udtalelser omkring et nyt album fra sideprojektet The Dead Weather, men nu er også ankermand Jack White kommet på banen og fortæller, at det nye album vil være klar til april. En titel er også fundet, men den vil han endnu ikke ud med.
Han fortæller til den australske radiostation Triple J: »Vi er ved at færdiggøre indspilningerne af de sidste par numre, og så begynder jeg at mikse i de kommende to uger«. Derudover fortæller den altid travle amerikaner, at den første single bliver nummeret 'Blue Blood Blues', hvor han selv står for frontvokalen. Om lyden på hele albummet afslører han, at den vil være »mere melankolsk og tungere« end på debutalbummet 'Horehound'.
Jack White er som bekendt ikke en mand, der sidder stille lang tid af gangen, og udover hans to andre grupper The White Stripes og The Raconteurs luftede han i starten af året også soloplaner. Desuden fortæller han til radiostationen, at han i den seneste uge har filmet hele seks musikvideoer, og at videoen til 'Blue Blood Blues' også snart skal optages. Indtil da kan man hygge sig med gruppens 'I Cut Like a Buffalo', der også er Whites fortjeneste.
Anmeldelser
Live-anmeldelser
Køb i Soundvenue Shop
Anmeldelser
Live-anmeldelser