MGMT lader sig inspirere af Lady GaGa

  • Print

For en uge siden kunne vi fortælle, at MGMT havde lukket op for godteposen og blandt andet afsløret, at deres kommende album 'Congratulations' ikke vil indeholde nogen singler. Denne uge snakker de videre og fortæller, at Lady GaGa, Kanye West, og i det hele taget alt det der med berømmelse har været en stor inspirationskilde for albummet, der udkommer i løbet af foråret.

Andrew VanWyngarden, den ene halvdel af duoen, fortæller til Spin.com, at nogle af de nye sange får ham til at tænke på Lady GaGa og Kanye West, og om det egentlig er berømmelsen i sig selv, der er et mål for de to superstjerner: »Det her lyder cheesy, men for os handler det virkelig om musikken og om at få folk til at høre, hvad vi har at sige. Jeg er da sikker på, at det også handler om musikken for dem. Men berømmelse er en underlig ting«.

Gruppen fortæller desuden, at de i kølvandet på al den succes de fik med debutalbummet 'Oracular Spectacular' festede lidt for meget og endte med at være som dem, de gjorde grin med på deres største hit 'Time to Pretend': »Vi var en gruppe drenge i midten af 20’erne, som turnerede jorden rundt, så selvfølgelig fester man. Men efter et stykke tid fandt vi ud af, at det kan man ikke blive ved med, og det er det, vores nye album handler om«.



  
Eksterne links
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02
Her er februars 15 bedste koncerter 01/02