Ane Trolle springer ud som designer

  • Print

Foto: Søren Malmose

Hun har altid mange jern i ilden og har flere succesfulde projekter bag sig som Trolle//Siebenhaar, JaConfetti og senest Balstyrko. Og nu har Ane Trolle så bevæget sig ud på ukendt grund og springer ud som designer. Det bliver under navnet Hubert Trolle, som er et samarbejde mellem sangerinden og tøjdesigneren Rikke Hubert.

Den første kollektion bærer navnet 'The Tambourine March', og inspirationen er fundet i så forskellige ting som kunst fra den haitianske religion voodoo og 70'er-avantgarde vintage-kjoler med store flagrende ærmer. »Vi har forestillet os et visuelt univers med krigere, kvinder og tamburiner«, siger Ane Trolle til Soundvenue i et interview, der kan læses i vores næste magasin.

I forbindelse med lanceringen af kollektionen vil der være release party i Kødbyen den 30. januar, hvor man helt gratis kan bevæge sig ind i Hubert Trolles mystiske univers, mens man nyder tonerne af Giana Factory, der vil spille deres indiepop live. Derudover vil de to dj's Copyflex og Nanna Tylstrup stå for arrangementets lyd.

Hubert Trolle release party
Den 30. januar
Høkerboderne 9-15, Kødbyen, København V
Pris: Gratis
Tilføj arrangementet til din kalender HER.



  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag