Ikke flere singler fra MGMT

  • Print

'Time to Pretend' og 'Kids'. To numre, som de fleste nok husker godt og på et eller andet tidspunkt har danset bare lidt med til. To numre, som man nok godt vil kunne tillade sig at kalde for rimelig store hits. Måske endda så store, at de overskyggede resten af MGMTs debutalbum 'Oracular Spectacular' fra 2007.

Det synes de to psychpoppere Ben Goldwasser og Andrew Vanwyngarden, der udgør MGMT, i hvert fald. Derfor bliver der heller ikke udgivet nogen singler forud for deres kommende album 'Congratulations', der, som vi tidligere har skrevet om, skulle ligge klar på hylderne i løbet af foråret. Til NME fortæller de: »Vi har talt om, hvordan vi kan sikre os, at folk får hørt hele albummet, og ikke bare finder ud af hvilke tre numre, der er de bedste, og så downloader dem og dermed ikke hører resten«.

Albummet kommer til at indeholde sange med titler som 'It's Working', 'Brian Eno' og 'Song for Dan Treacy'. I et interview med spin.com fortæller Vanwyngarden desuden, at albummet blandt andet er inspireret af surfing og stoffer, primært ecstasy. Alt i alt er der nok lagt op til lidt af et psykedelisk trip.



  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05