The Ting Tings laver ny kunst

  • Print

At supersinglen 'That’s Not My Name' er stor kunst er nok en overdrivelse, men at det er et særdeles velfungerende popnummer er ikke løgn. Nu afslører de engelske hitsnedkere i The Ting Tings, at de snart er klar med nye fængende toner på et nyt album, der har fået titlen 'Kunst'.

Om den noget overraskende titel fortæller bandet til NME: »Lige rundt om hjørnet fra vores studie ligger en massageklinik, der hedder Massage Kunst. Vi tog et billede af skiltet, sendte det til vores pladeselskab og sagde, at det var navnet på vores nye album. De gik amok«.

Stilen på det nye album beskriver duoen som mere synth-orienteret end tidligere: »Vores demoer lød for meget som live-optagelser, så vi købte et par gamle keyboards i New York og smuglede dem med i vores kufferter til Berlin. Deres lyd har påvirket musikken på det nye album rigtig meget«.

Indtil videre er de to sangtitler 'Help' og 'Hands' sluppet ud fra optagelserne i Berlin, men endnu er er der ikke nogen udgivelsesdato.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag