Troels Abrahamsen varsler solo- og Veto-album

  • Print

Jack White er ikke den eneste musikalske workaholic, der lufter nye planer denne fredag. For herhjemme afslører altid aktive Troels Abrahamsen, at han barsler med hele to spændende projekter.

I et blogindlæg på sit site afslører den danske musiker, at hans længeventede soloalbum 'BLCK' er meget tæt på at være færdiggjort: »Jeg har næsten færdig med 'BLCK'. I weekenden vil jeg lave den afsluttende mixing og justeringer, så jeg er klar til den planlagte masterering mandag morgen«. Resultatet af anstrengelserne udkommer den 8. marts.

Og de gode nyheder stopper ikke her. For i samme åndedrag skriver Abrahamsen nemlig følgende: »Jeg føler mig kreativt udmattet lige nu; en følelse der må se at forsvinde inden den 21. januar, hvor vi begynder at arbejde på det nye Veto-album«. Hvornår man kan forvente, at electrorockernes nye sange bliver samlet på et album, ligger endnu ikke fast.



  
 
Kommentarer
Sarah Hansen

Hvor jeg glæder mig!!!!! :D :D

Sarah Hansen

Hvor jeg glæder mig!!!!! :D :D

Christian Stenvang

Sweetness! Det kan kun blive godt :D

Maagaard

Det bliver vildt. Meget vildt! Bare hans koncert på Studenterhuset i Aalborg slog benene væk. Jeg ved ikke om han spillede tracks fra BLCK, men det var hvert falde nye toner, hvilket tyder godt.

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag