Varm op til CPH:DOX med Arcade Fire

  • Print

Den 50’er Loppen kræver i entre til CPH:DOX-arrangementet på fredag den 16. oktober er godt givet ud. Christiania-spillestedet låner nemlig de rå lokaler ud til både visning af film, koncert og dj-set på én og samme aften.

I samarbejde med MULM og Tiger Beer fejrer CPH:DOX, at de samme fredag sender programmet til årets dokumentarfilmfestival, der indtager København fra den 6.-15. november, på gaden. Og publikum bliver budt indenfor til en launchfest med både klip fra film fra festivalens Sound and Vision-program, og med mulighed for at læne sig tilbage og nyde Vincent Moons koncertfilm 'Miroir Noir' om Arcade Fire.

Når filmrullen løber tør, skiftes det store lærred ud med musik, som bliver leveret af det tidligere Soundvenue Selected-navn Howl Baby Howl, inden Malk de Koijn-rapperen og dj'en Tue Track (billedet) og Ladybox indtager dj-pulten og sørger for at holde dansegulvet svedigt, indtil Loppen lukker og slukker.

Føj arrangementet til din kaldender HER.

Howl Baby Howl, Tue Track og Ladybox m.m.
Den 16. oktober
Loppen, København
Pris: 50 kr.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag