Diefenbach og Jacob Bellens støtter afviste irakere

  • Print

I sidste uge var det Rådhuspladsen, der lagde scene til, da navne som Mikael Simpson, Nephew og Trentemøller bakkede op om de afviste irakiske asylsøgere. Siden har der spredt sig en 'støttefeber' blandt danske musikere, og fem danske bands går i morgen på scenen i Huset i Magstrædet for at spille musik i humanitært øjemed.

Her kan man blandt opleve manden med den store røst Jacob Bellens, der også synger for i Murder og I Got You on Tape, og Diefenbach (billedet) som i aftenes anledning spiller et af deres sjældne akustiske sæt. Med på plakaten er også den alternative pop-trio Under the Sherry Moon, singer/songwriteren Jacob Høegh og musik-poeten Mads Wæhrens.

Det er den 27-årige studerende Helle Rusch, der i samarbejde med Kirkeasyl har stablet støttekoncerten på benene. Mads Wæhrens forklare til Ibyen.dk om hans grund til at deltage i arrangementet: »For mig er sagen om de afviste irakiske asylansøgere et sørgeligt bevis på, at de værdier vi tidligere har været stolte af at fremhæve (...) ligeså stille er ved at blive udvandet«.



  
 
Hold øje med Under the Sherry Moon Mere om Under the Sherry Moon
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag