Årets Mercury Prize-nomineringer sluppet løs

  • Print

Det er ikke småting, at vinde den britiske Mercury Prize. Den prestigefyldte kritikerpris har siden dens start i 1992 for alvor skudt karrierier i gang for navne som Suede, Portishead, Dizzee Rascal og Franz Ferdinand, og i år er det også en spændende håndfuld håbefulde navne, der dyster om prisen.

Blandt de nominerede finder vi en sand kvindedyst mellem Bat For Lashes (billedet), Florence and the Machine og La Roux, mens også Friendly Fires, Glasvegas og The Horrors ligeldes må antages værende blandt favoritter til at vinde vinde prisen den 8. september for deres seneste album.  Et spændende felt, hvor det som sædvanligt er umuligt at forudse en enkelt vinder.

Sidste år vandt det alternative rockband Elbow, der gæstede Roskilde Festival og viste deres tourbus frem for os, for deres album 'The Seldom Seen Kid'. Albummet udløste da også fem stjerner i sin tid af vores anmelder, som kaldte det for »gruppens indtil nu mest vellykkede plade«.

Hvem synes du skal vinde årets Mercury Prize? Giv din mening til kende nederst på siden i kommentarfeltet.

Hele listen af nominerede ser således ud:

Bat For Lashes 'Two Suns'
Florence And The Machine 'Lungs'
Friendly Fires 'Friendly Fires'
Glasvegas 'Glasvegas'
The Horrors 'Primary Colours'
La Roux 'La Roux'
Led Bib 'Sensible Shoes'
The Leisure Society 'Sleeper'
Lisa Hannigan 'Sea Saw'
Kasabian 'West Ryder Pauper Lunatic Asylum'
Speech Debelle 'Speech Therapy'
Sweet Billy Pilgrim 'Twice Born Men'
The Invisible 'The Invisible'



  
Eksterne links
 
Kommentarer
Isabella Valerie

Bat for lashes!

Rune Hausner

Bat for Lashes og The Horrors er de kunstnerisk stærkeste udgivelser.

-Alligevel er Glasvegas og Friendly Fires mine favoritter til at vinde i år, pga deres (forskellige, men dog) umiskendelige britiske lyd.

NB: Ifølge Wikipedia er The Invisible også nomineret til prisen.. en.wikipedia.org/wiki/Mercu...

Adam Thorsmark

@ Rune. Jep, du har ret. De er tilføjet :-)

Maria Cramer-Møller

Jeg synes, La roux har fortjent at vinde.

jakob la cour

Ku være sejt hvis Florence and the Machine vandt - og fortjent for den sags skyld, men mon ikke, med hypen in mente, at La Roux vinder?

Rasmus Schjellerup

Frindly Fires, La Roux eller Kasabian.

Rune Hausner

Friendly Fires har i dag sluppet en ny single.. Kiss of Life. Der skulle være en video tilgængelig på tv. http://bit.ly/qlPWu

Rasmus V. Jepsen

Burde jo uden tvivl være Glasvegas der vinder.

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag