The Prodigy vender tilbage

  • Print

Gik du glip af Keith Flint, Maxin og Liam Howlett, da de som den originale The Prodigy-opsætning satte gang i Den Grå Hal i februar? I så fald får du nu endnu en chance, for den rutinerede rave-trio har annonceret endnu en koncert på dansk grund i år. Denne gang lægger KB Hallen hus til festen, som løber af stablen den 16. november.

Ligesom som i februar vil man til koncerten kunne danse løs til nye numre fra gruppens femte studiealbum 'Invaders Must Die' fra februar, ligesom der med garanti også vil blive fyret op med klassikere som 'Firestarter', 'Smack My Bitch Up' og 'Voodoo People'.

Man kan blot håbe på, at trioen har pudset formen af til den kommende koncert, da deres optræden i februar ikke helt levede op til vores anmelders forventninger. Koncerten måtte derfor nøjes med tre stjerner sammen med følgende konstatering: »Efter en times energiudladning valgte briterne at kalde det en tidlig nat på et tidspunkt, hvor festen ellers kun lige var ved at starte. Det var godt nok. Vi ville bare gerne have haft lidt mere«.

Billetsalget starter den 19. juni via Billetnet.dk.

Føj koncerten til din egen kalender HER.

The Prodigy
Mandag den 16. november
KB Hallen, Frederiksberg
Pris: 350 kr. + gebyr



  
 
Kommentarer
Rune Olsen

Så kan dem der brokkede sig så gevaldigt over at de ikke kom til roskilde, endelig få deres prodigy!

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag