Malk De Koijn løfter sløret for syret Roskilde-show
Glæden var enorm, da Malk De Koijn tilbage i april løftede sløret for en genforeningskoncert på årets Roskilde Festival efter fem års pause. Trioen har tidligere været garant for udsyrede sceneshows, og ifølge en besked på rimsmedenes Facebook-profil lader det til, at optrædenen på Roskilde Festival ikke bliver nogen undtagelse.
I indlægget, der er underskrevet af den fiktive Malk De Koijn-karakter Søren Jerregård, står der blandt andet: »Det bliver mere en interaktiv art performance end en koncert i gængs forstand. Med tørrede rensdyrskind og matte glasperler vil vi skabe en kollage af lyd og alle i publikum kan deltage via facebook. Kom med din laptop og skriv de ord vi skal synge online. Vi vil så på skift mumle jeres tekster ud gennem en trakt - 20 meter lang og af svinelæder med naturfyld«.
Som du nok kan regne ud, skal udmeldingen tages med et gran salt. Der står for eksempel også, at den kommende koncert »vil lægge meget vægt på skønheden i pauser og mest af alt bestå af at vi holder vejret så længe som muligt«. På den anden side: Hvis bare fem procent er beskeden holder vand, vil Malk De Koijns optræden uden tvivl blive mere end mindeværdig.
Nyheder
Features
Videoer
Top Tracks
Anmeldelser
Live-anmeldelser
Køb i Soundvenue Shop