The Very Best til Roskilde Festival

  • Print

Bedst som man tror, at Roskilde Festival ikke har flere godter i posen, bliver arrangørerne ved med at trække kaniner op af hatten. I sidste uge drejede det sig om Deerhoof og St. Vincent, og i dag er der så blevet tilføjet hele fem nye navne til plakaten: The Very Best, N.A.S.A, Negash Ali, Bomba Estéreo og Gangbé Brass Band.

The Very Best er det spændende samarbejde mellem producer-duoen Radioclit og den malawiske sanger Esau Mwamwaya, der sammen står for et tropisk og dansevenligt elektronisk univers.  Den amerikanske hiphop-duo N.A.S.A. udgøres af Squeak E. Clean og DJ Zegon, og tidligere i år debuterede gruppen med det stjernespækkede album 'The Spirit of Apollo', som her på siderne blev modtaget med fire stjerner under overskriften 'På en mission der ikke kan fejle'.

Herudover kan man se frem til en optræden af den danske hiphop-vidunderdreng Negash Ali, ligesom det beninesiske brass-band Gangbé Brass Band og det columbiske dub/hiphop-outfit Bomba Estéreo også lægger vejen forbi Dyrskuepladsen.



  
 
Kommentarer
Sune Engel Rasmussen

Whatthef, det er nogle gode bookinger. Jeg tror især Bomba Estéreo og The Very Best kan blive virkelig godt.

Anders Cold

Jeg skal helt sikkert se Radioclit presents The Very Best.

Mads Christiansen

woww.,. FEDT!! nizzle mcdizzle, eller hvad man nu siger

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag