Lou Reed rocker Koncerthuset
Hvis du har lyst til at opleve en sand rocklegende i mere klassiske koncertrammer, kan du godt spidse ører. For den 16. juli er der fornemt besøg i DR's Koncerthus, når Lou Reed sammen med sin mange-årige musikalske samarbejdspartner Laurie Anderson giver koncert i den imponerende koncertsal.
Lou Reed behøver næppe nogen længere introduktion, men for en god ordens skyld kan vi nævne, at han lagde fra land i sidste havdel af 60'erne i det stilskabende artrock-band The Velvet Underground, som han dog kvittede i 1970 til fordel for en solokarriere, der blandt andet har budt på kanoniserede album som 'Transformer', 'Berlin' og 'Coney Island Baby'.
Sidst den rutinerede newyorker lagde vejen forbi Danmark var, da han sidste år genopførte førnævnte 'Berlin' i Operaen i København. Ved den lejlighed tildelte vores udsendte fire stjerner sammen med følgende konklusion: »Bedst var den 66-årige newyorker, når han på sin karismatiske facon halvt sang/halvt talte sig igennem de langsomme og intense sange, der på smukkeste vis efterladte ar i sjælen«.
Billetsalget begynder mandag den 23. marts. Der er kun 1700 billetter til salg til koncerten.
Lou Reed & Laurie Anderson
Torsdag den 16. juli
Koncertsalen i Koncerthuset, København C
Pris: Ikke oplyst
Anmeldelser
Live-anmeldelser