Devo vender tilbage

  • Print

Med røde plastichatte og kulørte outfits var artrock-gruppen Devo et af de mere flamboyante bands i 70'erne og 80'ernes new wave-æra. Gruppen har dog ikke udgivet et album i 19 år, men nu lyder jungletrommerne om et comeback. Devo har nemlig annonceret udgivelsen af et endnu navnløst album, som er sat til at udkomme til efteråret.

Bandet vendte for en kort stund tilbage på musikscenen i 2007, hvor de udsendte singlen 'Watch Us Work It', som blev brugt i en Dell-reklame. Sangen var det første nye materiale, man havde hørt fra Devo, siden de i 1990 udsendte deres ottende studiealbum 'Smooth Noodle Maps', og den indledte således processen mod et nyt album.

Devo har dog aldrig holdt sig væk fra musikken, og siden albumstoppet har bandet spillet koncerter verden rundt. Forsanger Mark Mothersbaugh har samtidig ernæret sig som musikkonsulent i filmbranchen og har blandt andet konstrueret soundtracks til flere af Wes Andersons film.



  
 
Kommentarer
Michael Gaunt

Grineren - DEVO for the win!!!

Anders Cold

Tiltrængt. Roskilde burde næsten booke dem. Det er iøvrigt ikke helt rigtigt at Devo har afholdt sig helt fra at udgive studieindspillet musik. I 2006 dannede de Disney-bandet Devo 2.0, som grundlæggende bare er en flok børn, der spiller Devo-sange med mere pædagogisk og børnevenlig lyrik. Det er ret dårligt, men også sjovt: http://en.wikipedia.org/wiki/Devo_2.0

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag