Første navn til Pop Revo offentliggjort

  • Print

Så er der gode nyheder til indiefolket. Du ved, dem med lidt for stramme jeans, lidt for gamle skjorter og lidt for meget pandehår. Pop Revo løber nemlig af stablen den 1. – 2. maj i år, og i denne sammenhæng er første navn på plakaten blevet offentliggjort: De svenske indierockere The Bear Quartet. Det fem mand store orkester har lavet musik siden 1992 og har på sin vej udgivet ikke mindre end 13 album og 16 ep'er.

Det er sjette gang Pop Revo leverer musik til folket, og i år kommer festivalen til at finde sted på spillestedet Voxhall. Festivalen fokuserer især på den nordiske indiescene, og der vil i den nærmeste fremtid blive annonceret flere navne fra både indland og udland.

Sidste år kunne festivalen blandt andre præsentere de anmelderroste skotter i Frightened Rabbit og amerikanske Xiu Xiu samt et bredt udvalg fra den nordiske scene, her iblandt svenske El Perro Del Mar samt de danske orkestre Efterklang, Speaker Bite Me. Vil du genleve sidste års oplevelser, kan du se en reportage fra sidste års festival HER.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag