Maria Timm albumdebuterer til foråret
- Rasmus Junge
- 31. oktober 2008, 13:14
Hvis du i år jævnligt har frekventeret vores site, burde navnet Maria Timm ringe en klokke. I starten af året udnævnte vi nemlig den århusianske sangerinde som Soundvenue Selected. At vi ikke er alene om vores begejstring, kan vi nu konstatere. Til marts 2009 albumdebuterer Maria Timm nemlig via det danske label Merger.
Helt aktuelt gør Maria Timm opmærksom på sig selv som P3's Uundgåelige med nummeret 'Dirty Place, der selvfølgelig vil være at finde på det kommende, endnu unavngivne album, der formodentlig byder på flere sprælske fusioner af 80'er-pop, moderne r'n'b-produktioner og og indierock.
Tidligere i år gæstede Maria Timm Roskilde Festivalens Pavilion Junior-scene, og ved den lejlighed faldt der fire stjerner af fra vores anmelder, der blandt roste ankerkvinden for hendes »flair for velsiddende refræner«.
Læs vores Soundvenue Selected-anbefaling af Maria Timm her.
Anmeldelser
Live-anmeldelser