OK Go arbejder på nyt album

  • Rasmus Junge
  • 14. oktober 2008, 09:54
  • Print

Det er sjældent, at indierock-bands gør noget særligt ud af deres koreografi. Men en af undtagelserne, der bekræfter reglen, er amerikanske OK Go, der i 2006 skabte massiv internet-hype omkring sig med den originale løbebåndsvideo til nummeret 'Here It Goes Again', hentet fra albummet 'Oh No'.

Var man dengang glad for gruppens hæsblæsende rock-knaldperler, er der nu godt nyt. Ok Go er nemlig i gang med indspilningerne af en efterfølger sammen med producer-esset Dave Fridman, der blandt andet har trykket på knapper for MGMT, The Flaming Lips og Mercury Rev. Albummet, der endnu ikke har fået en titel, er planlagt til at udkomme næste år på en endnu ikke nærmere fastlagt dato.

Er man utålmodig kan man dog dulme abstinenserne med bandmedlem Andy Ross' soloprojekt Secret Dakota Ring. Til november er hans andet album under aliasset, betitlet Cantarell', nemlig i handlen.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag