M.I.A. til Roskilde Festival

  • Nicolai Torp
  • 19. marts 2008, 14:19
  • Print

Roskilde Festival serverer i dag et særligt spraglet påskeæg til festivalfolket, idet de endelig tilføjer den farverige M.I.A. til sommerens program. Også Majors og Burhan G, to stærke kort fra det, som award shows plejer at kalde 'den danske urban-scene', dukker op på Dyrskuepladsen.

Med undtagelse af en bagateloptræden før sin første albumudgivelse, har M.I.A. aldrig før givet koncert i Danmark. Den sri lankanske rapper, sangerinde og beatsmed har ellers hurtigt indtaget en helt central position på den moderne internationale musikscene, hvor det er helt i orden at mikse hiphop, dancehall, pop og sample fra både indierock og Bollywood-klassikere. M.I.A. har de to skamroste album 'Arular' (2005) og 'Kala' (2007) med i bagagen.

Burhan G er vokset ud af crewet omkring Outlandish, og har siden etableret sig som en stærk, engelsksproget stemme på r'n'b-scenen, imens Majors er en snarligt debuterende ny dansk hiphop-supergruppe bestående af veteranerne DJ Noize og DJ Static, samt rapperne Nat Ill, J-Spliff og Negash Ali.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag