Veto udgiver to'er

  • Michael Gaunt
  • 11. februar 2008, 16:25
  • Print

For et par dage siden kunne Soundvenue oplyse, at Veto havde fået tjansen som opvarmning for Smashing Pumpkins i Valby Hallen den 27. februar. Nu kan vi tilføje, at album nummer to fra de århusianske electrorockere rammer butikkerne den 5. maj.

Albummet kommer til at hedde 'Crushing Digits' og udgives denne gang på Vetos eget nydannede pladeselskab Reset08. Debuten, 'There's a Beat in All Machines', blev i 2006 udgivet på hiphop-selskabet Tabu Records, men denne gang har bandet altså valgt at gå deres egne veje.

Om det nye album siger Troels Abrahamsen i en pressemeddelelse: »Kompositionerne er mere simple, hvor arrangementerne til gengæld er mere komplekse. Vi glæder os til at ramme publikum med vores nye musik, der på en gang er meget elektronisk, men med et næsten akustisk udtryk«.

Da debuten udkom, var det til begejstrede anmeldelser, og her på siden fik albummet disse flotte ord med på vejen: »Sangene er flotte og emmer af søgen og længsel efter et fast holdepunkt. Foruden stærke sange er Veto velsignet med Troels Abrahamsen, som besidder en virkelig imponerende vokal, der formår at bære rocklyden og de gode tekster. Det er bestemt ikke ethvert band forundt. Der er ganske enkelt ikke et dårligt nummer på denne gennemsolide og stramt spillede debut«.

Der er med andre ord virkelig noget at leve op til både kunstnerisk og kommercielt for gruppen, der nærmer sig guldstatus for salget af det to år gamle debutalbum.

Udover at udgive 'Crushing Digits' spiller Veto i foråret en række koncerter, der bringer dem forbi Århus, København, Odense og Aalborg.

Veto
Fredag den 4. april
Ridehuset, Århus

Torsdag den 15. maj
Store Vega, København

Fredag den 16. maj
Posten, Odense

Lørdag den 24. maj
Studenterhuset, Aalborg



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag