As In RebekkaMaria debuterer med forårs-electro

  • Jette Lin Nielsen
  • 21. december 2007, 10:01
  • Print

»As In RebekkaMaria er en fræk blanding af elektropop, kæk skrammelfolk og onde dansable beats. En lækker elektrococktail med RebekkaMarias kælne og forvrængede stemme samt fine melodier som eksplosiv tequila midt i margaritaen«, lyder beskrivelse af As In RebekkaMaria på pladeselskabet A:larms hjemmeside.

Den 17. marts skal cocktailen omsættes til en plade, når electropop-sangerinden udsender sit debutalbum. I forhold til Lampshades støjende indie er stilen for As In RebekkaMaria anderledes elektronisk. På trods af det er soloalbummet skabt med hjælp fra ægtemanden og Lampshade-kollegaen Johannes Dybkjær, der agerer producer og kan tilskrives singlen 'She Lion'. Ligeledes har sangerinden inddraget medlemmer både fra Lampshade og Campsite i forbindelse med sine koncerter som soloartist.

As In RebekkaMaria kæmper mod Choir of Young Believers, The Setting Son, Dúné og DØD om årets Steppeulv i kategorien 'Årets Håb', der uddeles den 1. februar.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag