The Smiths, Blur, Baby Shambles danner supergruppe

  • Adam Thorsmark
  • 5. november 2007, 14:12
  • Print

Med Beth Ditto (billedet) fra The Gossip omringet af Andy Rourke fra The Smiths, Graham Coxon fra Blur, Drew McConnell fra Baby Shambles, Ed Harcourt, Paul Weller samt hele New Young Pony Club og Supergrass, er det noget af en supergruppe, der er blevet skabt under navnet Crisis. Gruppen er dannet for at indspille velgørenhedsnummeret 'Consequences' i dag den 5. november. Overskudet går til The Drinkaware Trusts velgørenhedsprojektet 'Crisis Consequences', der skal hjælpe hjemløse og alkoholikere i England.

Indspilningsprocessen er inspireret af legen 'Consequence', der går ud på, at man tegner en kropsdel på et papir, folder det sammen og senere det videre til næste person, indtil man tilsammen har tegnet et helt menneske. Sangen bliver den musikalske version af af denne leg, hvor kun Beth Ditto fra The Gossip får lov at høre, hvad der bliver indspillet, før hun biddrager med sin hæse røst.

Paul Epworth, produceren bag blandt andre Bloc Party og Maxïmo Park, er kaptajnen, der skal lede slagets gang.

Sangen kan købes i starten af 2008, og en 'Consequences Live'-koncert planlagt den 2. marts.



  
Eksterne links
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Patos Black Cheese Night Part II I går
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02