The Killers og Oasis genindspiller Sgt. Pepper-numre

  • Thomas Meesenburg
  • 10. april 2007, 12:15
  • Print

Den 1. juni 1967 udgav The Beatles albummet 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band', og siden har pladen solgt over fem millioner eksemplarer alene i England og er flere gange blevet kåret til alle tiders bedste album. Nu afslører den engelske radiostation BBC Radio 2, at man i forbindelse med 40-årsdagen har fået en række bands til at spille coverversioner af pladens numre.

Blandt de i alt tretten bands, der vil optræde i den to timer lange udsendelse, er Oasis, The Killers, Travis og Razorlight. Udsendelsen bliver sendt den 2. juni og vil blive optaget af teknikeren fra det oprindelige album Geoff Emerick, der til indspilningen garanterer autentiske omgivelser i kraft af The Beatles' originale optageudstyr.

Det er endnu ikke afsløret hvilke bands, der spiller hvilke numre, lige som det endnu er uklart om projektet vil udmønte sig i en udgivelse.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag