Dear giver koncert under stjernehimmel

  • Mikkel Rydzy
  • 15. februar 2007, 15:43
  • Print

Under Planetariets IMAX-stjernehimmel giver Dear med D.A.D-trommeslager Laust Sonne i forgrunden den 24. marts koncert til støtte for ytringsfriheden. Det er første gang, der afholdes en offentlig koncert i Planetariet.

Dear er for tiden i fuld gang med at indspille deres tredje album. Der er forlydender om, at de med efterfølgeren til 'Billy B' går i retning af en retro-disco-stil, hvor Thomas Troelsen efter sigende skulle have en finger med i spillet.

Arrangementet, der har fået titlen 'Amnesty In Concert', finder sted den 24. marts fra klokken 20. Inden selve koncerten vil forskellige kunstnere give deres bud på, hvad de forstår ved ytringsfrihed. Dear går på klokken 23 og overskuddet fra arrangementet går ubeskåret til arbejdet med at fremme ytringsfriheden.

Dear
Tycho Brache Planetarium, Gammel Kongevej 10, Kbh V
Den 24. marts, kl. 23:00
Entré: kr. 225,-



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag