The Rakes gæster Vega

  • Kristian Keller
  • 28. december 2006, 19:07
  • Print

I 2005 var de et af de hotteste navne på den britiske rockscene og debuten 'Capture/Release' høstede stor ros. Nu er The Rakes så snart klar med opfølgeren, der skulle ligge i butikkerne til marts, og det altså derfor kvartetten kigger forbi Lille Vega d. 29. april.

Det nye album, 'Ten New Messages', er er produceret af Jim Abiss (Arctic Monkeys, The Editors og Kasabian) og Brendan Lynch (Primal Scream), så der er lagt op til mere kantet, britisk rock af den slags, der er skyllet over os, som en ren tsunami de seneste år.

Selv beskriver frontmand Alan Donohoe albummet som »en blanding af kormusik, tv-shows, James Bond-temaer, poeter fra Første Verdenskrig og Sugarbabes. Det er en smule mere fokuseret end det tidligere album«. Men tjek selv førstesinglen, 'All Too Human', ud på bandets Myspace.

The Rakes
Lille Vega
29. april 2007 kl. 21
Entré: 125 + gebyr - Køb billet.



  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag