Huset i Magstræde elektrificeres

  • Jesper Vestergaard
  • 17. februar 2006, 10:28
  • Print

Gennem de senere år har Musikcaféen i Huset i Magstræde været lidt af en overset perle blandt de københavnske spillesteder, men forårsprogrammet byder på adskillelige grunde til at besøge den intime café-scene i det traditionsrige hus.

Lørdag aften rykker den elektroniske musik ind på Musikcaféen med arrangørgruppen Komponent, der præsenterer et stærkt helaftens-lineup med film om den legende techno-pioner Bruce Haack, djs og liveoptrædender med finske Sami Koivikko og de lokale helte Kim Kemi & Amox og Rasmus Møbius.

I løbet af foråret byder Musikcaféen desuden på koncerter med blandt andre Olesen-Olesen, Nikolaj Nørlund (solo), Steffen Brandt & Julie Maria og The Breakers, flere elektroniske koncerter med Vex'd og Modeselektor og en løbende musikkonkurrence for upcoming bands.



  
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye udenlandske navne  11/01
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02