øhm, 9 ud af 10. Ikke kun 9 mennesker i verden.

Gold Soundz er da et pissefedt nummer. Til gengæld forstå...

Hej Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykke...

Jeg kunne godt tænke mig at få nallerne i et par billette...

- og glemte lige, du kan fange mig på 26793500

Jeg er stadig interreseret i nogle der har en enkelt eels...


Soundvenue Kalender powered by DSB WildCard
3. september 2010
Jonathan Johansson
  • Lille Vega | København V
    20:00 | Entré: 130 kr.
Rufus Spencer - Fairbar/Klostertorvet
Nina Bang - Folkets Klub

Under byen remixer Rammstein

  • Jesper Vestergaard
  • 27. oktober 2004, 11:56
  • Print

Det tyste møder det brutale, når den fintfølende Århus-gruppe Under Byen skal remixe de tunge tyske rockere Ramstein

Nummeret, der er tale om er 'Ohne Dich', der kommer med på den næste Rammstein-single, som også vil indeholde studieversionen af nummeret samt remixes af en række andre kunstnere.

"Vi har længe vidst, at Rammstein var begejstret for 'Det er mig der holder træerne sammen', men at de ligefrem ønskede Under Byen til at remixe en af deres sange, havde vi nok ikke forventet", udtaler bandets manager Jesper Majdall.

Under Byen har arbejdet med nummeret i Sweet Silence studiet og har bl.a. indspillet en række nye spor, men har valgt at bibeholde det originale vokal-spor, som dog er blevet 'kørt' gennem en række effektmaskiner.

Singlen til 'Ohne Dich' vil blive udgivet i Tyskland, Østrig og Schweiz den 22. november. Universal Danmark forventer at udsende singlen i Danmark i starten af 2005.

Under Byen har i øvrigt selv fået deres numre sendt en tur igennem remix-maskinerne for nylig. Den 26. september udgav Danish Vinyl Production således en LP i begrænset oplag med remixes af en række af bandets numre lavet af Xploding Plastix, Mikael Simpson, DJ Ilz, Jomi Massage, Sofus Forsberg og Puzzleweasel.

Aftalen med Rammstein er kommet i stand i takt med den stigende internationale interesse for gruppen. I slutningen af november indleder gruppen en mindre Europa-tourné med jobs i Frankrig, bl.a. Paris, Strasbourg og Grenoble, samt nogle få afstikkere til Belgien og Holland. Gruppens gennembrudsalbum 'Det er mig der holder træerne sammen' bliver udgivet i Tyskland, Østrig og Schweiz til februar næste år

Næste gang Under Byen kan opleves i Danmark bliver i Odense den 25. november, på Voxhall i Århus den 26. november samt ved en dobbeltkoncert med Blue Foundation på Store Vega i København den 27. november.




Shop - Shoe The Bear 'Art Multi Color'
Hold øje med Under Byen

Mere om Under Byen

Features
Anmeldelser
Live-anmeldelser
Køb i Soundvenue Shop
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
RECession er klar med årets program

Den århusianske festival slår til oktober for ottende gang dørene opfor blandt andre svenske Familjen og engelske Marc Almond.

  • 11:30
Pitchfork kårer 90'ernes bedste sange

Det indflydelsesrige amerikanske musiksite har netop sluppet en liste over 90'ernes 200 bedste sange.

  • 10:41
September måneds fedeste koncerter

Efteråret er officielt sparket i gang, men heldigvis lurer en bunke seje koncerter rundt om hjørnet. Se hvilke, du ikke må misse her.

Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«

I morgen får århusianerne fornøjelsen af Band of Horses, når gruppen indtager Voxhall. Læs interview med forsanger Ben Bridwell som opvarmning til koncerten.

Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'

Amerikanske Twin Sisters to ep'er gør det let at glæde sig til deres debutalbum. Og svært at vente.

  • I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'

Trods sin høje udgivelsesfrekvens holder Robyn stadig et fint niveau med endnu en omgang stærk og sødmefuld pop.

  • I dag
Philip Selway 'Familial'

Den skaldede Radiohead-trommeslagers debut er mestendels middelmådigt. Men at han har en følsom singer/songwriter i sig, må have taget røven på de fleste.

  • I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'

Sufjan Stevens imponerer med en både ængstelig og sjældent opfindsom, timelang ep uden livrem og seler.

  • I går
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket

Næste kapitel i romancen mellem Band of Horses og Danmark udspillede sig på et proppet Voxhall, der havde været udsolgt i flere måneder.

  • I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb

I Got You on Tape leverede en solid koncert og manifesterede endnu engang, at deres plads på den danske musikscene er særdeles velfortjent.

  • Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase

Da de britiske electropoppere indtog scenen på et udsolgt Store Vega, var der lagt op til en fest – med alt hvad det indebærer.

  • 28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god

De aldrende protopunkeres koncert var en blandet fornøjelse, der kun i momenter levede op til duoens legendariske ry.

  • 28/08

High 5 - uge 35
01. Giana Factory

Dive

more
02. Interpol

Lights

more
03. Robyn

Hang With Me

more
04. Chimes & Bells

Reasons

more
05. Röyksopp

The Drug

more
Contenders
Fever Ray

Mercy Street (Peter Gabriel-cover)

more
Treefight For Sunlight

What Became of You and I?

more
The Dead Weather

Rolling in on a Burning Tire

more
Small Black

Photojournalist

more
Lucy Love

Poison

more
Vind Volbeats nye album
Vind Volbeats nye album

Vind metalkvartettens nye album 'Beyong Hell/Above Heaven'.

Vind billetter til When Saints Go Machine
Vind billetter til When Saints Go Machine

Vind billetter til en valgfri koncert på bandets efterårsturné.

Vind Klaxons' nye album
Vind Klaxons' nye album

Briterne er endelig tilbage med albummet 'Surfing the Void'.