Alcoholic Faith Mission – oplagt kærestekoncert

  • Print

Foto: Per Lange

Kunstner
Alcoholic Faith Mission
Spillested
Pavilion, Roskilde Festival

Med tre anmelderroste album i bagagen og koncerter i USA, Japan, Canada og Tyskland var det endelig blevet det danske indie-orkester Alcoholic Faith Missions tur til at indtage Roskilde Festival. Bandet er stadig et forholdsvist ubeskrevet stykke nodepapir i Danmark, men efter denne koncert må man stille sig selv spørgsmålet: Hvor længe?

Mens mørket lagde sig over festivalen, leverede det syv mand høje musikkollektiv en koncert så fuld af hjerte, at den var oplagt som kærestekoncert. Når man hører bandets stort orkestrerede barokke rock tilsat synths, forstår man, hvorfor sammenligninger med både Broken Social Scene og Arcade Fire er nærliggende.

Det hjerteskærende 'Sobriety Up and Left' bød på drømmende guitarspil og dybfølt lyrik. På den rockede 'Running With Insanity' fik et åh-åh-kor, der er catchy som klamydia på en festival, det halvfyldte telt til at skråle med, og på 'Nut in Your Eye' kom Kristine Permilds smukke sfæriske ryst til sin ret.

Under koncerten varierede sangene meget i tempo og dynamik, og det gjorde, at publikum løbende lige skulle finde takten, når et nyt nummer begyndte. Dem, der holdt koncentrationen, fik en flot koncert af et band, hvis musik vi nok skal høre mere til i fremtiden.


Roskilde Festival: Se hele vores dækning


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
10 tunge navne Roskilde Festival bør booke Mandag
Se billeder fra Patos Black Cheese Night Part II 11/02
Guide: Modeugefester uden gæstelister 28/01
Pato: Mine seks yndlingsalbum på dansk Fredag
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02