The National – melankoli på trods

  • Print

Foto: Tom Spray

Kunstner
The National
Spillested
KB Hallen

Sidst The National gæstede landet, på sommerens Roskilde Festival, kæmpede bandet en hård kamp for at fylde festivalen næststørste scene i Arena-teltet ud. Manglen på intimitet og mørklægning gjorde, at deres melankolske rockhymner ind imellem rodede forvildet rundt mellem solbrune søndagsgæster og nedslidte teenagebranderter. Det var vist det, man kalder en arbejdssejr.

På forhånd kunne man frygte, at KB Hallens – som hovedregel – rungende sportshal-helvede heller ikke ville yde Brooklyn-bandets sofistikerede sangskrivning fuld retfærdighed. Men indledningsvis blev man glædeligt overrasket af en forførende neddæmpet 'Runaway'. Desværre begyndte lydgrøden allerede at boble under den efterfølgende 'Anyone's Ghost' – og det blev den så ellers ved med koncerten ud.

Det kan godt være, at The National med deres høflige manerer, småanonyme skjorte- og blazerjakke-dominerede garderobe og smånørdede bandhumor ikke er de fødte rockstjerner. Men de arbejder med statsgaranti altid for sagen live. Således også denne aften der som sædvanligt bød et dedikeret dansk publikum på koncentreret og upåklageligt håndværk, slidstærkt melodimageri, trommeslager Bryan Devendorfs altid smidige perkussive krydskombinationer og den kejtede forsanger Matt Berningers skiftevis sårbart maskuline udkrængninger og hårrejsende vokaludbrud.

Bedst fungerede det på det trodsige nødråb 'Afraid of Everyone', en krystalklart eksekveret 'Sorrow', den episk yndefulde 'Fake Empire', balladerne 'Daughters of the Soho Riot' og 'England' og det hidsige rockbrøl 'Abel'. Mindre fedt var det, at det endnu engang lykkedes for den aldrende sportshal at mudre lytteoplevelsen unødvendigt til.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Jonas Malte Hinchely

Jo, men den hedder da "England"?

Kamilla Spang

Det var FANTASTISK!

Jacob

Det var vist ingen der havde regnet med andet, end at KB ville dumpe!!

Martin Hartvig

www.youtube.com/watch?v=h1U... - Optagelse af den sidste sang, virkelig awesome afslutning!

Anders Cold

Abel, come on... gimme the keys man...

Marie Tielbo

Mere Youtube af Vanderlyle Crybaby Geeks www.youtube.com/watch?v=LYw...
Magisk afslutning på en fin koncert.

Per Kæmpe

Du har stået skidt, min ven. Lyden var kanon helt oppe foran! Sindsygt god koncert. Episk.

Niels Østerby Jepsen

Hedder da vist "Anyone's Ghost".

Rasmus Junge

@ niels: du siger noget. rettet

Per Kæmpe

Jeg forstår ikke, hvorfor Soundvenue skal køre det her max antal ord på deres anmeldelser...det bliver simpelthen en overfladisk og slavisk gennemgang af, hvor der skete. Som et upassioneret kampreferat fra en fodboldkamp. Intet om Matts rundtur blandt publikum eller det akkustiske nummer til sidst. Her gør Gaffa det bedre:


http://gaffa.dk/anmeldelse/44583

Eva Hurtigkarl

^Måske anmelderen gik inden ekstranumrene? ;)
Nej, pjat. Dog synes jeg Gaffa er alt for gavmilde med stjernerne.
Det var en middelmådig koncert, hvor netop ekstranumrene er det eneste der gør den fortjent til en karakter over middel.

Og er jeg den eneste der synes det var lidt ærgeligt at Phosphorescent druknede i publikums ligegyldighed?

Mads Dømgaard

Du må have stået forkert for lyden var virkelig god der hvor jeg stod.. og fantastisk koncert!

Nikolaj Thomsen

Lyden fejlede intet midt bagest i salen. Super dejlig koncert!

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag