Spot Festival 2010: Chimes & Bells – dommedagsrock i bredformat

  • Print

Foto: Birk Miroir

Kunstner
Chimes & Bells
Spillested
SPOT festival

Jannis Makrigiannis' profil står stadig brændt ind på min nethinde. Det ringer for mine ører. Badet i røg og rødt modlys lukkede Chimes & Bells en helt igennem fremragende koncert med et tordnende støjinferno lørdag aften. Forud var gået 40 minutter med mørkrandet dommedagsrock i bredformat.

Koncerten lagde ud med en massiv udgave af 'Into Pieces of Wood', og hurtigt stod det klart, at sangene fra bandets hjemsøgte debut-ep af samme navn fik et langt mere potent udtryk live. Det hele var større, tungere, mere dystert, og derfor var effekten så meget større end på hjemmestereoen.

Særligt velfungerende var vokalsamarbejdet mellem forsanger Cæcilie Trier og guitarist Jannis Makrigiannis, der vendte op og ned på rollefordelingen mellem kønnene. Hvor Trier har en enormt kraftfuld og kælderdyb røst, kan Jannis synge lyst i fuldt register som få andre mandlige sangere herhjemme. Udover numrene fra debut-ep'en fik publikum også et overraskende cover af en Kim LAS-sang, som kulminerede i et dejligt skævt kor af forvredne strenge fra de to guitarister.

Bortset fra lidt problemer med lyden under 'Stand Still' var det et dystert brøl af en koncert, der viste, hvorfor Chimes & Bells for nylig landede en kontrakt med det højt respekterede britiske indielabel Bella Union. Hvis bare et kommende album kan nå samme styrke som koncerten, skal Cæcilie Trier & Co. nok gå en stor og mørk fremtid i møde.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed Søndag
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til Mandag
Spot Festival: Publikums yndlingskoncerter 06/05