Jeg glæder mig mest til MF/MB/ (de har sat skråstreger in...

øhm, 9 ud af 10. Ikke kun 9 mennesker i verden.

Gold Soundz er da et pissefedt nummer. Til gengæld forstå...

Hej Synes 2 stjerner er lidt fedtet. Er på en 3-4 stykke...

Jeg kunne godt tænke mig at få nallerne i et par billette...

- og glemte lige, du kan fange mig på 26793500


Soundvenue Kalender powered by DSB WildCard
3. september 2010
Jonathan Johansson
  • Lille Vega | København V
    20:00 | Entré: 130 kr.
Rufus Spencer - Fairbar/Klostertorvet
Nina Bang - Folkets Klub

Wolfmother – reddet på målstregen

  • Print

Foto: Johan P. Jønsson

Kunstner
Wolfmother
Event
Wolfmother
Spillested
Store Vega
Dato
02/02

Det var en håndfuld metaltrætte australiere, der lagde vejen forbi et sneklædt København tirsdag aften.

For sammenlignet med bandets benhårde præstation på sidste års Beat Day, så var det langt fra nogen helhjertet indsats, Wolfmother lagde for dagen. Lange passager var som tunge støvler i den våde sne, og havde det ikke været for en helt vanvittig finale, havde bandet aldrig nosset sig op på den sidste stjerne.

Frontmand Andrew Stockdale havde anlagt vildmandsskæg men virkede ikke desto mindre både sløv og ufokuseret. Hans stemme – som må siges at være en af Wolfmothers absolutte forcer – var smadret og knækkede flere gange undervejs. Det gjorde numre som 'White Unicorn', 'Sundial' og det ellers hamrende effektive tveæggede sværd 'California Queen' og 'New Moon Rising' lettere tåkrummende. Hvorfor hans vokal skulle svøbes i en så massiv, gøglet rumklang, har jeg svært ved at forstå.

Når det er sagt, så spillede bandet upåklageligt. Og så er der nu engang bare noget helt ukueligt sejt over et udsolgt Store Vega, der brøler med på 'Woman' – et klart højdepunkt. Men rigtig godt blev det først, da Stockdale vågnede op til dåd med den punkede energi på 'Apple Tree' og 'Joker and the Thief' og viste, at Wolfmother er bedst, når kitsch-mærkatet får et los i røven, og guitarens lirede tapping får vinger. Det fik den til sidst, og Stockdale lignede helt seriøst en mand, der havde genfundet glæden ved sit alterego, Ulvemor.




Shop - Lid Magazine #10
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket  I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb  Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase  28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god  28/08
Jónsi – fjerklædt pompøsitet  18/08
Prince – overlegen lilla eminence 05/07
Pavement – indielegenderne holdt herligt hof 05/07
The National – lokkende melankoli 04/07
The Prodigy – rave og folkefest 04/07
Muse – fællessang og scenelir 04/07
Soundvenue søger moderedaktør

Vi søger en moderedaktør, der skal tegne tendenserne i moden – både i og uden for musikken. Se jobopslaget her.

  • 13:02
Vampire Weekend fortolker Bruce Springsteen

Newyorker-kvartetten har kastet sig over bossens gamle hit 'I'm Going Down'. Download det her.

  • 12:55
September måneds fedeste koncerter

Efteråret er officielt sparket i gang, men heldigvis lurer en bunke seje koncerter rundt om hjørnet. Se hvilke, du ikke må misse her.

Band of Horses: »Vi er vokset gigantisk det sidste år«

I morgen får århusianerne fornøjelsen af Band of Horses, når gruppen indtager Voxhall. Læs interview med forsanger Ben Bridwell som opvarmning til koncerten.

Twin Sister 'Vampires With Dreaming Kids/Colour Your Life'

Amerikanske Twin Sisters to ep'er gør det let at glæde sig til deres debutalbum. Og svært at vente.

  • I dag
Robyn 'Body Talk Pt. 2'

Trods sin høje udgivelsesfrekvens holder Robyn stadig et fint niveau med endnu en omgang stærk og sødmefuld pop.

  • I dag
Philip Selway 'Familial'

Den skaldede Radiohead-trommeslagers debut er mestendels middelmådigt. Men at han har en følsom singer/songwriter i sig, må have taget røven på de fleste.

  • I går
Sufjan Stevens 'All Delighted People'

Sufjan Stevens imponerer med en både ængstelig og sjældent opfindsom, timelang ep uden livrem og seler.

  • I går
Band of Horses – kød- og kartoffelrock til folket

Næste kapitel i romancen mellem Band of Horses og Danmark udspillede sig på et proppet Voxhall, der havde været udsolgt i flere måneder.

  • I går
I Got You on Tape – i mørkerockens faste jerngreb

I Got You on Tape leverede en solid koncert og manifesterede endnu engang, at deres plads på den danske musikscene er særdeles velfortjent.

  • Onsdag
Hot Chip – afbrudt ekstase

Da de britiske electropoppere indtog scenen på et udsolgt Store Vega, var der lagt op til en fest – med alt hvad det indebærer.

  • 28/08
Suicide – kunsten at stoppe mens legen er god

De aldrende protopunkeres koncert var en blandet fornøjelse, der kun i momenter levede op til duoens legendariske ry.

  • 28/08

High 5 - uge 35
01. Giana Factory

Dive

more
02. Interpol

Lights

more
03. Robyn

Hang With Me

more
04. Chimes & Bells

Reasons

more
05. Röyksopp

The Drug

more
Contenders
Fever Ray

Mercy Street (Peter Gabriel-cover)

more
Treefight For Sunlight

What Became of You and I?

more
The Dead Weather

Rolling in on a Burning Tire

more
Small Black

Photojournalist

more
Lucy Love

Poison

more
Vind Volbeats nye album
Vind Volbeats nye album

Vind metalkvartettens nye album 'Beyong Hell/Above Heaven'.

Vind billetter til When Saints Go Machine
Vind billetter til When Saints Go Machine

Vind billetter til en valgfri koncert på bandets efterårsturné.

Vind Klaxons' nye album
Vind Klaxons' nye album

Briterne er endelig tilbage med albummet 'Surfing the Void'.