The Deadly Gentlemen – laaangt banjobal

  • Print
Kunstner
The Deadly Gentlemen
Spillested
Astoria, Roskilde Festival

Banjo holder faktisk. Det samme med mandolin - især når de sidder i hænderne på fire lystige spillemænd med krøller og éns bevar Christiania T-shirts. The Deadly Gentlemen, som i øvrigt så alt andet end dødbringende ud, fremførte hvad de selv kalder for blue grass-Rap. Kontra-bas, violin, banjo og mandolin i typisk tempo fyldt blue grass med plads til improvisation og som twist, forsanger Greg Liszt’ maskinpistol rap/snak.

Fra første anslag var der dømt anarkistisk træskodans og publikum skulle ikke bruge mange minutter på at se de glade knægte an, før en coverversion af Young Mc's 80’er hip-hop klassiker ’Bust A Move’ satte gang i de første ben spjæt. Naivt humørsmittende musik med øjeblikke tænding, der ofte blev udført i et tempo forsangeren havde svært ved at følge.

Så banjo var cool nok, men en hel time i selskab med The Deadly Gentlemen er en anden sag. Dertil er udtrykket simpelthen for ensformigt, og efter et par numre føltes det som om man havde hørt det hele. På trods af kammeratlig skål fra scenekanten, energiske soloudfoldelser og en fremvisning af tosse-dans fra Greg Liszt, kneb det gevaldigt med at holde liv i fødderne mod slutningen af koncerten. Roskilde Festival havde fået nok banjo.


Brugerne mener:




  
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye danske navne 10/01
Breakin' Sound 2012: De 10 mest lovende nye udenlandske navne  11/01
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01