Pop Revo 08: El Perro Del Mar - utaknemmeligt

  • Jakob Rom Johansen
  • 3. maj 2008
  • Print

Foto: Steffen Jørgensen (www.jint.dk)

Kunstner
El Perro Del Mar
Spillested

Hun synger gudesmukt, svenske Sarah Assbring, der på scenen gemmer sig bag navnet El Perro Del Mar. I en perfekt verden ville en god vokal måske være nok til at imponere, men i virkelighedens verden skal der mere til.

Måske er en festival som Pop Revo ikke det sted for El Perro Del Mars musik, og opgaven var endnu mere utaknemmelig, da hun gik alene på scenen med sin akustiske guitar og lillepige-stemme. Pæne ballader men langt fra noget, der for alvor imponerede.

Det blev lidt bedre, da Sarah Assbring efter tre solonumre fik selskab på scenen af sit fem mand store band, og der kom lidt mere tempo på og et par orgeltoner, der kildede lidt. De første par numre med bandet virkede lovende, men desværre gik der ikke længe, før musikken atter faldt ned i en enerverende tomgang. Lidt synd, for El Perro Del Mar har ganske givet noget på hjerte med sine længelsesfulde og drømmende sange.

Desværre virker tekster og musik som noget, der er lavet utallige gange før, og derfor efterlod koncerten et jævnt kedeligt indtryk, der aldrig for alvor hævede sig over gennemsnittet.


Brugerne mener:




  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag