RECession 04: Tenderloud – en oase i ørkenen
Ud fra ørkenen kom fem mænd ridende. Med afslappet og cool Clint Eastwood-attitude greb de deres instrumenter som var de rifler, der skulle bruges ved en forestående plyndring. Da støvskyen lagde sig blev den første akkord slået an.
Tenderloud fortsætter, hvor Wynona snart slutter. De spiller melankolsk country og western, med alt hvad der hører til. Slideguitaren, banjoen og mundharpen sørger for den rette stemning og giver musikken et ekstra pift. Når Uffe Bangs fremragende vokal kommer på, lyder det som en duel mellem Johnny Cash og Nick Cave. Selvom musikken er støvet og tør i den bagende ørkensol, forbliver vokalen fugtig og blød, som var den lige blevet vædet i whisky på den nærmeste saloon.
Siden 2001 har Tenderloud spillet sammen i den nuværende besætning. På Musikhusets lille scene tømte de deres saddeltasker for sange fra deres kommende debutalbum ‘Shadow Red Hand’. Et album der er indspillet og produceret med hjælp fra et par af medlemmerne i Willard Grant Conspiracy.
Halvvejs inde i koncerten, da støvet efterhånden var blevet børstet væk, virkede det lidt for pænt. Væk var alt det beskidte fra ørkenen, og tilbage var kun melankolsk rock som så mange andre spiller den. Ørkenen var skiftet ud med L.A. og en lidt mere Doors-agtig stil. Synd at de ikke fortsatte stilen med de glimrende westernhistorier.
Med den overbevisende optræden, de leverede denne første aften af RECession 04, er det helt sikkert værd at knibe øjnene sammen og stirre ud i ørkenen efter den diligence, der medbringer Tenderlouds kommende debutalbum.