Her er ugens fedeste fester

  • Soundvenue
  • 11. oktober 2011, 16:48
  • Feature
  • Print

De genopståede festarrangører i Kill Your Telly inviterer til færgefest, Kulturnattens afterparty byder på både livemusik og dj's, og så gæster Border Community-troldmanden James Holden Dunkel. Og det er bare nogen af ugens fester.


 

Kill Your Telly | Kulturnattens afterparty | Border Community showcase | Grønflammeskoven releasefest | Storm x Kidd | Hest/Pony


Næste side



Rutinerede kræfter holder bådfest
De genopståede festarrangører i Kill Your Telly holder fredag en ægte bådfest, når blandt andre Raz Ohara, Emil Viril og bagmændene selv Waqar og MHM One vender plader på Færgen Ellen mellem Artitektskolen og Operaen.

Kill Your Telly
Fredag den 14. oktober
Færgen Ellen/KontikiBar, Takkelloftvej 1437, København K


Næste side


Kill Your Telly | Kulturnattens afterparty | Border Community showcase | Grønflammeskoven releasefest | Storm x Kidd | Hest/Pony




  
 
Hold øje med Instra:Mental Mere om Instra:Mental
Kommentarer
Peter Højbjerg

Sikke dog en klistret og melet sovs sammensat af gængse basisvarer fra den lokale Fakta. Men ja, uden kunder, ingen fest, ingen omtale og ingen penge.

Morten Bruhn

Hej Peter.
Det kan godt være du prøver at grave din egen grav ved at komme med nogle radikale, til tider ignorante kommentarer i en anden tråd. Men her er du simpelthen ude på et sidespor. Jeg føler mig trykket over sådanne kommentarer, når man er med til at skabe progressive, ambitiøse arrangementer i København.

Peter Højbjerg

Ja, koncerter i Kødbyen og Carlsbergbyen. Hvordan finder man på så kreative miljøer at holde koncerter i? Undskyld,men bild mig ikke ind at det har taget over et halvt minut at blive enige om disse steder. Begge steder er i øvrigt hårdt styret af modens markedsmekanismer og vil af samme grund derfor kun have plads til mærketøj og etableret underholdning. Men det kan jo umuligt overraske da SV har valgt at indgå aftaler om at brande de mest hypede mærker (sikkert mod en form for "royalities").

Mon ikke alle kender alle...

Anders Cold

Peter: Sidst jeg tjekkede efter, var hverken Ulige Numre eller Thee Attacks, som begge spiller i TAP2 specielt "etablerede" bands. Hvor kommer moden iøvrigt ind i billedet? For der er da ikke meget fashion indbygget i nogen af disse arrangementer... det, der foregår i Kødbyen er releasefest for en børnebog!

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag