My Life: Filur

  • Soundvenue
  • 10. oktober 2011, 15:45
  • Interview
  • Print



Filur
-makkerne Kasper Bjørke og Tomas Barfod er tilbage med albummet 'Faces' i dag. Læs her om Barfods yndlingsvideo med Steve Angello, om hvor han dagligt hænger ud og om at gå amok i menukortet hos Sticks'n'Sushi.

Læs anmeldelse: Filur 'Faces'

Dit yndlingsnummer lige nu?

»Walls' 'Raw Umber/Twilight'«.



Hvem er din nye yndlingskunstner?
»Caribou. Jeg har lige genopdaget hans seneste album 'Swim'«.


Caribou 'Odessa'. Fra 'Swim' (2010)

Din sidste store koncertoplevelse?
»Det var faktisk en dj - Gaslamp Killer på Roskilde Festival i år var totalt undertippet og genialt«.

Hvad var dit sidste tøjindkøb?
»En cardigan fra Wood Wood.

Din nye favorit-video?
»Patos 'Gå for det'«.


Pato Siebenhaar 'Gå for det'

Alle tiders bedste musikvideo?
»'Army of Me' fra Björk«.


Björk 'Army of Me'

Hvilken ny film vil du anbefale andre at se?
»Jeg er ked af at indrømme det, men jeg havde en fest til 'Crazy, Stupid, Love'-filmen«.


Trailer til 'Crazy Stupid Love'

Hvilken bog har du sidst læst?
»En biografi af Jerry Weintraub der hedder 'When I Stop Talking You'll Know I'm Dead'«.

Hvad var dit sidste gode måltid?
»På Stick'n'Sushi, hvor jeg gik amok i menukortet af små hapsere«.

Hvilket site har senest udvidet din horisont?
»Jeg er kommet med i Twitter-gamet, det er sjovt...«

Hvad er din favorit-Youtube-video lige nu?
»Den hvor Steve Angello står og mixer en masse numre sammen uden at røre rigtigt ved knapperne og i øvrigt bruger allermest tid på at sætte hår«.


Steve Angello 'How To Fake Your Fans @ Dance Valley 2011'


Hvem ser du mest op til?
»Jeg ser ikke op til nogen specifik. Der er en masse forskellige mennesker, som inspirerer mig, og som jeg låner ideer fra, men meget få har hele 'idol-pakken' hos mig«.

Dit stamsted?
»Ked af at sige det - for det er sådan en kliché - men det er Dyrehaven på Vesterbro«.

Din sidste gode gerning?
»Jeg er ikke så god til, hvad man klassisk betegner som 'en god gerning', eksempelvis at tage til Afrika og lære dem at lave brønde. Men jeg prøver at være god ved dem, som er omkring mig«.



  
 
Kommentarer
Peter Højbjerg

På Dyrehavn i WW-cardigan, Björk i ørerne og sushirester mellem tænderne. Wauw, dansk hipsterkultur er sørme godt nok progressiv nu til dags.

Kamilla Spang

@Peter: Det samme kan man sige om din skarpe kritik. Virkelig progressiv. Wow, du har åbnet mine øjne. Jesus.

Seevenice

Er det ikke lidt hipster-agtigt, at sige sige hipster? Tænk at have så ondt i røven.

Peter Højbjerg

De to gutter ville passe bedre ind i et reklamebureau end på en musikscene der efterhånden er så tilstrammet i mærkehalstørklæder at den knap kan ånde. Jeg kalder ikke mig selv for progressiv. Hvis du forlanger jeg selv skal være det jeg synes musikbranchen burde stræbe efter synes jeg du er galt på den. Det bør ikke være en præmis for at føre kritik.

Den unge musikscene i dag handler om releaseparties i Storm, borgerlig udtryksform samt indpakning over indhold. Musik som kunstnerisk udtryksform er passé.

Jens Grelck

Giv ham lige en chance en gang. Det er trods alt det liv, han faktisk lever vi taler om her.

Mads Birkekær

Wow, Peter. Rolig nu.

Peter Lindskov Pedersen

Jeg giver Jens helt ret.
Derudover: Hvor kommer den danske, såkaldte hipsterkultur lige ind i billedet?

Peter Højbjerg

Gutter, vi har vist misforstået hinanden. Jeg angriber ikke Thomas som person. Jeg går selv i WW-cardigan og ligeledes elsker sushi og musik. Jeg hørte Tomas Barfod på Culturebox under strøm - han virkede som en sympatisk person.

Det jeg græmmes over, at den strømning han repræsenterer indenfor den danske scene. En række moderigtige borgerbørn med alle de rigtige mærker og alle de rigtige holdninger. Han klæder sig som sine fans og ikke omvendt. Han repræsenterer ikke noget nyskabende men noget homogent og konformt. Det er bare godt sammensatte lydestrukturer han leverer. Intet andet. Ingen integritet og ingen dybde.

Tænk hvis John Lennons stil var den populære konservative som han var med til at flytte hele befolkningen væk fra. I så fald gik vi stadig sådan rundt. Tænk hvis Dylan, Stones, Beatles osv. havde droppet at sætte strøm til guitaren fordi det gjorde dem kortvarigt upopulære, hvordan ville rockscenen da ikke have set ud.

Des mère Dybdal og drengene gør sig til for at være ligeså smarte som sine fans, så flytter de intet. Det bliver ren skulderklapning og selvhøjtidelighed.

Peter Højbjerg

Barfod naturligvis. Dybdal ligger bare naturligt for mine fingre at taste ind :P

Peter Højbjerg

Og sorry for fejlene - er vant til fora med editknap...

Kamilla Spang

@Peter: Om du er til Barfods musik eller ej, er naturligvis din sag. Men hvad er det for en 'strømning', han repræsenterer? Hvilken enorm gruppe af danske kunstnere passer på ovenstående beskrivelse? Og hvad med de 99%, som ikke passer på den - og ind i din indsnævrede og letkøbte svada?

b jensen

Hvorfor spørger SV hvad han sidste tøjindkøb var? Eller hvad han sidst har spist? Har det noget at gøre med hans musikalske inspirationskilder i forhold til at lave det nye album? Alle går jo med WW cardiganer! Alle spiser sushi! Der må da være noget originalt og kunsterisk ved TB siden Soundvenue gider at beskæftige sig med ham?!!

Jeg ville foretrække hvis SV rent faktisk interviewede nogen som faldt lidt udenfor segmentet, ellers bliver det noget værre rygklapperi! Som han selv siger, da der bliver spurgt til hans stamsted:
»Ked af at sige det - for det er sådan en kliché - men det er Dyrehaven på Vesterbro«.

Bingo.

Peter Højbjerg

Om jeg er til Barfods musik eller ej er min egen sag - og har i øvrigt intet med sagen at gøre :). Desuden kan du godt vende dine tal om. Scenen består efterhånden kun af en procent kunstnere mens den resterende 99% er borgerlige lyddesignere.

Det med at nævne navne er måske ganske rigtig ikke særligt hensigtsmæssigt. Folk får ondt i røven, så det vil jeg undlade at fortsætte med. Jeg kan desuden føle, at dette ikke er det rette forum at meningsudveksle på. Miljøet er allerede blevet for indspist til nogensinde at ville kunne kapere det syn jeg fremlægger. Men hyg jer med at læse om musikere der ligeså vel kunne have været jeres klassekammerater fra gymnasiet eller handelsskolen.

Så jeg vil i mellemtiden sætte et dejligt stykke med Cobain på fra en tid, hvor der rent faktisk var en grund til at idolisere og hvor det var musikerne der inspirerede ungdommen og ikke omvendt.

Peter Højbjerg

Og stadig ikke en kritik af Barfod - han gør bare hvad han nyder.

tomas barfod

Peter...du fokuserer helt forkert - det drejer sig jo ikke om hipsterkutur (tænk jeg troede vi var kommet over det) eller noget andet, det drejer sig om musik. Jeg laver den relevante presse jeg bliver spurgt om, så folk kan komme til at stifte bekendtskab med min musik. Jeg er glad for at stå ved min sushi, ww-cardigan og især dyrehaven - for det er sådan jeg lever, hvis jeg havde sagt arbejdsvest, Floss og burgerpalace (som jo havde været meget mere cool) havde det jo været løgn.
Det kan godt være du synes mine svar passer ind i klicheen men de er det mindste ærlige, men det væsentlige her er vel mig som skabende menneske....og ikke mig som hipsterkarakter.
Hvad har du udrettet - udover en bachelor på en eller anden humaniora-uni-uddannelse?
Lad os snakke når du har to dma'er, en 4xdobbelt platin plade og samtidig har brugt 12 timer i streg på berghain (inkl darkroom), booket 4 år af distortion og udgivet 2 albums på Kompakt, bare for at nævne lidt...Nå kan desværre ikke skrive mere nu har en aftale med Kidd på The Log lady...

tomas barfod

undskyld måske var den sidste bemærkning under bæltestedet....og i øvrigt tak til Kamilla og alle de andre..

Peter Højbjerg

Selvhøjtidelig humor i en indspist branche. Din kommentar siger vist det hele. Du var en fin nok fyr indtil nu.

Alexander Julin

peter@ jeg tror ikke det har så meget med sv som forum at gøre, hvis du føler at din kommentar blev skudt til jords uden større argumentation. Det handler sgu nok lidt mere om, at du har en selvophøjet tilgang til debatten - hvilket er pretty hipster og ligeså intetsigende som din kritik, hvis du spørger mig.

Peter Højbjerg

Ja, du har nok ret. Jeg vil gerne modere ordet humor ud af mit svar. Barfods indlæg var kun indspist og selvhøjtideligt. Ikke humoristisk. Min fejl.

jeg påpeger meget kraftigt, at jeg ikke tager stilling til Barfod som person men som udøvende musiker. I forlængelse af dette bruger jeg ham blot som en arketype for et segment der er opstået indenfor den kreative klasse. Jeg har ikke et problem med ham som person (okay indtil nu). Jeg retter kritikken mod den kreative klasses borgerlige dyder der gennemborer hele miljøet der for tiden er alt andet end progressivt.

Barfod argumenter med awards, succes og venner hvilket egentlig er uvedkommende, men måske meget godt understreger skulderklapperiet indenfor miljøet og hvilke værdier der her gør sig gældende.

Problemet kommer i og med at det i Danmark netop ér den kreative klasse som sætter dagsordnen både indenfor politik, kultur og handel. Dette ville jeg normalt bifalde, men i bund og grund er det sørgeligt at se hvem den kreative klasse består af og hvor overfladisk og ligegyldig denne er.

Jeg kan sagtens finde kunstnere med fuld dagsordensættende berettigelse fra vidt forskellige miljøer - også personer/grupper jeg faktisk ikke engang selv hører eller går særligt op i. Tag et kig på eksempelvis Goodiepal der måske er det stærkeste argument jeg kan komme op med.

Alexander Julin

uden at kende yderligere til goodie udover interviews, foredrag (og musik selvfølgelig), er jeg dybt overbevist om at han er ligeså ligegyldig som du mener tomas er, trods hans tankegang og musik måske er mere kompleks. Det behøver ikke være sygt radikalt, for at være progressivt. Tomas laver popmusik, som jeg som udgangspunkt vil vove at påstå hans fans kan relatere til, pga. at det impulsivt får nogle positive følelser frem i dem, mens goodiepal gang på gang får så lidt til at lyde så avantgarde, så han desværre ender med at stå som et forbillede for højkulturel navlepilleri, istedet for den musik han nu engang komponerer.

SYG NOK er ikke mindre kreativ klasse end soundvenue, de bedrevidende "overmennesker" er mindst ligeså stor en problematik, som den borgerlighed du sætter for spot. Man kan sgu ikke tage patent på hvad der er musikalsk korrekt, det må stå klokkeklart at det er vildt subjektivt. Ikke alt musik flytter os, meget får også pr. automatik den funktion at det blot får en til at føle, og det er sgu mere end rigeligt at bede om.

Udfra dine argumenter synes jeg mest af alt du fremstår som en af de karakterer du med god grund foragter har så stor indflydelse.

Mvh

tomas barfod

Men hvad er det for et argumentation med at man skal leve op til Lennon, Cobain og Dylan for at have berettigelse? man kan jo skyde næsten alt ned ved at sammenligne med nogle af de mest betydningfulde personer i populær-musikkens historie. Det ville jo være det samme som at sige at Tal R bare er klat-maler fordi han ikke har skåret sit øre af....
Og ok min finale var måske over the edge - men skal vi ikke bare embrace at der er nogle der gider at skabe noget, som nogle andre gerne vil opbleve, og det gør jeg altså, om du kan lide det eller ej.
Jeg er stolt af det har lykkedes mig og min forskellige band-makkere at nå udover københavn....Helt ærligt så går jeg meget mere op i om filur bliver spillet i esbjerg, næstved og rønne end i KBH's 'rygklapper' kredse...

Peter Højbjerg

DRENGE:

- Jeg mener ikke pop musik ikke har berettigelse.
- Jeg mener ikke Tomas Barfod ikke har berettigelse.
- Jeg mener ikke, at musik ikke er individuelt.
- Jeg anerkender forskellige musiksmage.
- Jeg argumenterer ikke for, at man skal være på niveau med legenderne for at spille. Hvor læser du dog det, skattekat?
- Tal R maler skidegodt, men ikke ligeså godt som Van Gogh. Hvor vil du hen? Jeg ville stadig gerne eje et maleri af dem begge.

Alt vi fik ud af dette var frustrationer, intolerans og Tomas' CV. Og madpakke.

Barfods Musik er ikke progressiv. Barfod må gerne underholde. I må gerne feste med ham og have det fedt. Jeg er ikke en målestok for god smag. Jeg prøver blot at trumfe en pointe igennem, men må indse at sammenholdet indenfor den gruppe jeg kritiserer er for stærkt til at denne nogensinde kunne udvikle sig konstruktivt. I fejlfortolker simpelthen for at kunne føle jer uretfærdigt behandlet og dermed en have en grund til at stå sammen imod den lille loppe der gør. Det er skægt nok.


Peter Højbjerg

Men gab en artig og moralsk ungdom vi har fået os.

Henrik Sørensen

denne tråd er næsten lige så sjov at læse som det er at se den video af Steve Angello er "mixer"

Henrik Sørensen

*der mixer

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag