Læs anmeldelser fra Strøm Festival fredag

  • Johanne Schwensen
  • 20. august 2011, 17:45
  • Feature
  • Print

Strøm Festival serverede fredag elektronisk musik for alle pengene, og specielt Jatoma og britiske Lone leverede varen i Enghaveparken. Læs anmeldelser fra en række af gårsdagens koncerter her.

Læs også:
Læs anmeldelser fra Strøm Festival, lørdag


 

The Orb | Lone | Brandt Brauer Frick | Jatoma


Næste side


Foto: Marcus McNair

The Orb – rodet rigdom


Asfaltscenen, fredag den 19. august, kl. 18.00

Uanset om man er nybegynder eller garvet pioner, åbner man op for lige dele rigdom og risici, når man vælger afviklingsformen live-improvisation møder dj’ing. Og for et musikalsk projekt, der i over to årtier har haft nyskabelse og satsning på dagsordenen, virkede det kun naturligt, at The Orb valgte at tage både vinyl, cd og laptop i brug for at give tilfældighederne noget spillerum, da de åbnede asfaltscenen i Enghaveparken.

Som kaptajner af den gamle elektroniske skole så Alex Paterson og især Thomas Fehlmann ud til virkelig at nyde at styre deres mikserskude igennem en nostalgisk lydrejse. Fra reggae og dub til new wave og synthpop besøgte duoen alskens inspirationskilder, legede med vokalbidder, filmsamtaler og støjende effekter og holdt naturligvis også i havn ved deres eget materiale.

Det var fængende og underholdende, men også frustrerende, at de ikke på noget tidspunkt skruede ned for de hurtige skift og forstyrrende mash-ups, og i stedet gav de mange medbragte perler og sjove eksperimenter tid og plads til at udfolde sig. Flere gange gjorde grimme overgange og effektfjolleri nemlig, at deres leg blev på bekostning af vellyd. Og med så rigt et repertoire var det en direkte skam.


Næste side


The Orb | Lone | Brandt Brauer Frick | Jatoma




  
Eksterne links
 
Kommentarer
Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag