Opsamling 2010: Jatoma

  • Soundvenue
  • 10. december 2010, 09:10
  • Interview
  • Print



Et af musikårets spændende nye konstellationer var Tomas Barfod og Electrojuice, der samlede kræfterne i Jatoma og høstede masser af roser for deres selvbetitlede debutalbum. Læs trekløverets 2010-favoritter her.

I morgen: Kasper Bjørkes 2010-favoritter

I går: Complicated Universal Cums 2010-favoritter
Læs alle artikler HER.




Rihanna 'Rated R'
Tomas: »Udkom i slutning af 2009 – men vi tæller den med især på grund af de nyligt fremkomne nøgenbilleder. Albummet er delvist produceret af engelske bigroom-bass-producere Status and Chase, og det er opløftende at høre avancerede og kompromiløse produktioner som 'G4L' og 'Mad House' ved siden af klassiske sjælere som 'Coldcase' og 'Russian Rulette'«.

Lyt til 'Russian Roulette':






Deerhunter 'Halcyon Digest'
Jakob: »Det er sgu lidt svært at sætte ord på, hvorfor jeg er blevet totalt fascineret af Deerhunters nye album, for jeg kender ikke rigtig andre album, jeg har hørt lige så meget, lige fra dagen det udkom. Numrene på 'Halcyon Digest' er ikke ret udfordrende, men Bradford Cox, som er forsanger, har virkelig en evne til at gøre sin musik så ærlig og selvværdsfyldt, at man nærmest kan føle ham fysisk ud igennem højtaleren. Man kan tit fornemme sådan en virkelig dyb meditativ ro i numre som 'Sailing' og 'Helicopter", som også helt klart er blevet mine favoritter efterhånden. Der er en ægte vinterchillness, man nogen gange kan føle, og som hvert nummer har en lille smule af. Meget af det musik man virkelig har hørt meget, har man ofte skullet lytte igennem et par gange, for at det virkelig har sat sig fast, men med 'Halcyon Digest' kan man forstå musikken med det samme, og det skønne er, at det ikke bliver kedeligt at høre på af den grund«.

Lyt til 'Helicopter':






Dustin Wong 'Infinite Love'
Mads :»Dustin Wong er en skør japaner bosat i Baltimore, som spiller sologuitar på en virkelig original måde. Vi har opkaldt en sang på Jatoma-albummet ('Dust in Wong', red.) efter ham. Hans musik lyder som noget mærkeligt symfoniorkestermusik fra en underlig kultur, som ikke findes. Han har en masse guitarpedaler, hvor han drejer og bøjer sine guitarmelodier og looper dem oven på hinanden. Hans melodier er tit meget traditionelle og folkesangs-agtige, samtidig med at de er virkelig syrede og smukke. Albummet indeholder to sange kaldt 'Brother' og 'Sister'. De er begge 40 minutter lange. De starter ens de første 10-15 minutter, hvorefter de tager forskellige veje, og til sidst mødes de i det samme sidste nummer. Der følger også en sej dvd med nogle flotte videoer, som Dustin har lavet med en ven. Men faktisk har jeg ikke lyttet særlig meget til musik fra i år. Hvis jeg skulle anmelde de bedste album, jeg har opdaget i år, skulle det være: Peaking Lights 'Imaginary Falcons' (2009) og Steve Reich 'Drumming' (1987). Det er de album, jeg vil anbefale folk mest at lytte til«.

Lyt til 'Brother Pt. VI ':


Musikårets vigtigste begivenhed?
»Lady Gagas kødkjole. Denne her begivenhed har egenligt ikke så meget med musik at gøre, men det er noget, der er værd at snakke om. Det gør os virkelig glade og forvirrede på samme tid, at se sådan en absurd provokation fra en af tidens virkelig store popstjerner. Det er enormt sejt, at mennesker gør den slags ting, og selv om det naturligvis var Lady Gagas bedrift, kom det alligevel bag på næsten alle«.





  
 
Kommentarer
Jens Grelck

Om de så synes det er for sjov eller dyb alvor eller bare noget midt i mellem, kan jeg virkelig ikke forstå hvorfor de synes, at Rihanna's 'Rated R' på nogen måde bør nævnes. Forfærdelig plade.

Kristian  Skovgaard Andersen

Jeg er synes faktisk, overraskende eller ej, at Rihanna formåede at lave et helstøbt album tilbage for et års tid siden - hits som ikke. Men her er det jo altså også primært de kompromisløse produktioner, der bliver fremhævet! Befriende at med musikerkollektiv, der tør- men også kan - tillade sig at favne populærmusik! Fedt!

Jesper Pedersen

Thomas Barfod kan vel bare godt lide pop musik, i Barfods sidste års opsamling er Rasmus Seebach på hans liste..

Daniel Olsen

Barfod er stjerneproducer og er konstant aktiv i så meget alternativ musik.. Forstår ikke, han ikke har bedre at berige os med end Rihanna... Hun får nok opmærksomhed gennem mainstreamen. Han skal kunne promovere for noget nyt :)

Log ind øverst på siden for at deltage i debatten.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
Se kæmpe billedreportage fra Mejlgade For Mangfoldighed 13/05
15 ting du ikke vidste om Damon Albarn 07/05
Her er 10 danske festivaler du skal glæde dig til 14/05
10 koncerter du ikke må misse på Spot Festival 30/04
15 ting du ikke vidste om Jay-Z Mandag