Opsamling 2009: Electrojuice
- Soundvenue, Lasse Dearman
- 14. december 2009, 08:55
-
Feature
Efter en stribe seje remix af blandt andre When Saints Go Machine, Late of the Pier og Veto rykkede Electrojuice videre til næste niveau med deres debut-ep 'Solrock'. Læs om de to electro-purkes favoritalbum fra i år.
I går: Birk Storms 2009-favoritter
I morgen: Chimes & Bells 2009-favoritter
Læs alle Opsamling 2009-artikler HER

|
|
Lucky Dragons 'Open Power'
»På deres sidste album 'Dream Island Laughing Language' var numrene meget små idéer, barberet ned til allerhøjest to elementer i et-tre minutters jam. Albummet var mere en helhed end specifikke numre, lidt som en slags konceptplade. På 'Open Power', er numrende længere og opbygget mere traditionelt, hvilket vi i lang tid har været nysgerrige over hvordan Lucky Dragons ville lave. Pladen viste sig at være sindsoprivende. Det er måske noget af det allermest koncentrerede og levende stemningsmusik, vi har hørt«.
|

|
|
Atlas Sound 'Logos'
»Denne plade har nok været den allervigtigste i år med hensyn til hygge, livsnydelse og dejlige tider. Der sidder efterhånden virkelig mange minder fast i sangene fra de allerbedste stunder, der er sket for os i slutningen af 2009. Og stadig er den sgu herlig. 'Logos' er en indelukket garage-agtig små-shoegazet plade med eksperimenterende elektroniske elementer og er propspækket med Bradford Cox' gode melodier og stærke følelser i teksterne og i stemningerne. Sangen 'Shelia', og nok også en stor del af resten af albummet, er det, der er blevet spillet allermest i bandbussen. Det er en plade, som fik os til at stoppe med kun at blæse vores ører omkuld med techno på vores værelser dag ud og dag ind«.
|

|
|
Bullion 'Young Heartache'
»'Young Heartache' er en instrumental hiphop-ep med varme og kærlighedsfyldte klange. Der er mange samples fra gamle kærlighedssange, som lyder ret Beach Boys-agtige. Bullion prøver ikke at holde musikken minimal som så mange andre, og det giver pladen en meget massiv og stærk lyd med tusind små detaljer i en storm af smukke melodier og utighte trommeslag. Når vi battlerapper på efterskolen, er det altid Bullion-kedlen, der bliver fyret op for«.
|

Anmeldelser
Live-anmeldelser