I hele december måned har har vi givet dig mulighed for at stemme på dine favoritalbum fra 2008. Se resultatet af afstemningen her, lyt til numre med de udvalgte danske og udenlandske bands og (gen)læs vores anmeldelser af albummene. Læsernes favoritter 2008 - udenlandske album 1. Kings of Leon 'Only by the Night' – Lyt / Læs anmeldelse 2. MGMT 'Oracular Spectacular' – Lyt / Læs anmeldelse 3. Fleet Foxes 'Fleet Foxes' – Lyt / Læs anmeldelse 4. Bon Iver 'For Emma, Forever Ago' – Lyt / Læs anmeldelse 5. TV on the Radio 'Dear Science,' – Lyt / Læs anmeldelse 6. Bloc Party 'Intimacy' – Lyt / Læs anmeldelse 7. Deerhunter 'Microcastles' – Lyt / Læs anmeldelse 8. Coldplay 'Viva la Vida or Death and All His Friends' – Lyt / Læs anmeldelse 9. Portishead 'Third' – Lyt / Læs anmeldelse 10. Glasvegas 'Glasvegas' – Lyt / Læs anmeldelse 11. Foals 'Antidotes' – Lyt / Læs anmeldelse 12 Sigur Rós 'Með suð í eyrum við spilum endalaust' – Lyt / Læs anmeldelse 13. Frightened Rabbit 'The Midnight Organ Fight' – Lyt / Læs anmeldelse 14. Lykke Li 'Youth Novels' – Lyt / Læs anmeldelse 15. The Last Shadow Puppets 'The Last Shadow Puppets' – Lyt / Læs anmeldelse Læsernes favoritter 2008 - danske album 1. Veto 'Crushing Digits' – Lyt / Læs anmeldelse 2. Choir of Young Believers 'This Is For the White in Your Eyes' – Lyt / Læs anmeldelse 3. Spleen United 'Neanderthal' – Lyt / Læs anmeldelse 4. Peter Sommer 'Til rotterne, til kragerne, til hundene' – Lyt / Læs anmeldelse 5. Oh Land 'Fauna' – Lyt / Læs anmeldelse
Hej!Synes det er besynderligt hvordan at læsernes valg: KINGS OF LEON ikke engang har kunne finde vej til andmeldernes top 10! Vil det så sige at læserne har dårlige smag? eller at anmelderne er for snoppede og højrøvede til at kunne lide et band der endelig slår igennem?Kings of leon har været et band der igennem deres levetid altid har fået gode anmeldelser! .... Det er som om at efter deres reelle gennembrud med sex on fire, at de er blevet lidt FOR populære..... Det er blevet lidt for "mainstream" for anmelderne!hvorfor ikke bare tilordne Kings of leon den ære at være det band i 08 der har skabt det bedste album samt det bedste hit, og at have skabt et album der både kan tiltrække det brede publikum samt dem der søger lidt mere kvalitets indehavende musik!Konklusion: anmeldere tror de ved noget!..... Det gør de bare ik!
@ Mads JenstrupHvad er der galt med forskellige meninger?
og hvorfor Flying Lotus hverken kom på top 10 eller glem ikke listen undrer mig også, det er da et fremragende album?
Er jeg virkelig den eneste der undrer mig over at Hercules & Love Affair's slet ikke kan findes på nogen danske top 10'er?
Synes ikke at hercules, ramte mig så meget som LCD gjorde.Så forstår jeg ikke at are we brothers ikke er kommet med! De er bare et røv godt dansk band! synes jeg er snyd!
Mads: Grunden til at KOL ikke er på min egen "årets album"-liste, er at jeg ikke har hørt den. Jeg har kun hørt de to singler, som faktisk var fine, men pladeselskabet var i sin tid lidt tilbageholdende med at give lov til at lytte, da det udkom. Vi fik således et digitalt eksemplar på en ekstern server, som kun en af vore anmeldere kunne komme til at lytte til. Så: Det er helt sikkert en fin plade, men mange, inklusive en masse på redaktionen, har måske ikke lige fået den hørt endnu. Du skriver også at den ikke har fundet vej til anmeldernes lister, men såvidt jeg kan se, er der 3 af vores anmeldere, som har den på listen.Så du hopper til meget forhastede konklusioner. Det undrer mig sådan set mere at Coldplay overhovedet har fundet vej til denne liste. :-)
@Anders ColdSe det var jo sådan en liste her jeg er meget mere interesseret i :)Syntes der er en del overraskelser, specielt Coldplay og det faktum at hverken Beta Satan eller Lulu Rouge ikke er på den danske liste. Må lige være lidt flabet, har aldrig hørt albummet Intamicy fra Bloc Party hæhæ@RasmusSyntes godt nok ikke HLA fortjente noget på denne liste.
@ Mads JenstrupDet virker lidt som om du lægger op til, "Hvis ikke de er med os, så er de imod os!"... Og for mig at se, hænger det slet ikke sådan sammen. Jeg er sikker på at mange anmeldere er enige i, at "Only By The Night" er et af årets bedste albums. Men hvis ikke anmeldere , som dem her hos Soundvenue, gik ind og fremhævede mange af de navne, som måske ikke er så "mainstream", så er der en masse god musik som vi ville gå glip af...Personligt syntes jeg at listen ser spændende ud, især fordi der er mange af kunstnerne som jeg endnu ikke har hørt. Jeg mener ikke at Kings Of Leon har skabt det bedste album i år. Sidste halvdel af pladen er simpelthen for ujævn, og til tider kvalmende, i forhold til den første del. Men de fortjener helt klart hæder for årets hit, "Sex On Fire", et genialt nummer. Hvis et helt album fra 08 skal fremhæves, syntes jeg at især Foals med deres "Antidotes", har ramt helt rigtigt. Det er både udfordrende, nyskabende og fængende. Pladen er gennemført og det bliver spændende at se hvad de kommer med næste gang! :)
Jeg synes det var wack at Soundvenue lagde sådan op til en kåring af MGMT ved at have dem afbilledet under posten for denne afstemning!!
I sandhed kunne Justin Vernon med venner jo tæve samtlige på ovenstående liste. Ellers var jeg ret sikker på, at Crystal Castles ville ligge ret solidt på den liste, men der kan man jo bare se. Også mangler Death Cab for Cuties Narrow Stairs. Det var sgu da et nice comeback.
selvom kings of leons nye er okay, er det det klart den dårligste af deres fire album. hvor de to første var fremragende, synes jeg det seneste bare er for jævn bryan adams-balde-agtigt. jo, der er gode numre på, men ikke kun gode numre, mere sådan 50/50. 'youth and young manhood' og 'a-ha shake heartbreak' indeholdt stort set kun gode numre. på den seneste bruger de jo ligefrem kirkeklokker og sådan noget bavl på et af numrene. måske ikke lige just måden at forny sig på? caleb har dog udtalt at kommende album bliver mere southern, så det bliver spændende at se frem til. for det vil jeg højst sandsynligt gøre så længe bandet består.
Jeg ville mene, at Coldplay skulle skubbes ud, og så godt er Last Shadow Puppets heller ikke, men så ellers bare ind med The Kills, Late of the Pier, The Walkmen, Hot Chip, Cut Copy, Friendly Fires... Konklusion: Der er sgu mange gode fra i år.
Som den kære Niels G. ytrer, har der været mange nævneværdige udgivelser i det (næsten) forgangne år , hvor specielt The Walkmen's "You & Me" skiller sig ud i min verden. Cold War Kids' "Loyalty to Loyalty" er også en fin kandidat.Hvad angår Kings of Leon's nyeste; jep, dejligt album, men jeg kan ikke være lige så begejstret for det, som jeg er for deres første to udgivelser. Jeg håber, at deres næste album bliver en anelse mere som disse; mere løssluppent fremfor det, til tider, lidt for poppede rock, som de sidste to plader har været kendetegnet ved.
Med fare for at blive høvlet for dobbeltindlæg...@ Thomas ToetDu rammer hovedet på sømmet med dine iagttagelser af KoL's nye versus gamle. Nuvel, jeg har læst et par anmeldelser, hvor bandet lovprises for ikke at gå på kompromis med deres stil og videreudvikling. Nyskabelse er fint, når det er godt. Nyskabelsen for bandet har dog, for mig at se, bestået af tilsætning af nogle elementer (bl.a. "klokker" som du selv nævner), der ikke hører til det univers, som jeg forbinder KoL med jf. deres første to albums.
@Simon JarnitColdplay? Overraskelse? Ej nu strammer du den vidst, det har vist aldrig været nogen hemmelighed at Danmark er oversvømmet med horder af Coldplay fanbois og fangirls.Og ja, jeg hader Coldplay. :P
Det er lidt svært at følge den logik, der hedder, at man bør hædre det, der slår igennem hos publikum. Salgstal og kvalitet er ikke nødvendigvis forenelige størrelser. Dermed ikke sagt at man ikke kan sælge godt og have anmelderne på sin side.Og nej, det betyder ikke, at læserne har dårlig smag, eller at anmelderne er for snobbede. Verden bør ikke nødvendigvis deles op i ekstremer.Personligt finder jeg Kings of Leon enormt kedelige, men de er ingenlunde dårlige. Mange anmeldere har givet dem en karakter, der er over middel, fordi de kan deres kram uden at bidrage med noget nyt - og det er vel fair nok?
@ Malte DurupSyntes alligevel det er overraskende at de opnår en 8. placering, taget i betragtning af hvad jeg går og tænker om lyden af soundvenues brugere. Derudover syntes jeg at de langt fra opnår de gode gamle takter, men ok jeg er nok ligesom dig, ikke så hooked på dem.tror ikke der er så meget at sige til de kolde facts udover at:- Folket har talt.
Jenstrup: du er da aerlig talt smaafjollet at hoere paa, hva'? Ja, selvfoelgelig er det udelukkende fordi de ikke gider vaere enige med andre, at de har lavet deres lister, som de har. Det er slet ikke, fordi de mener, hvad de faktisk har skrevet.Den anden vej rundt kunne man jo ogsaa sige, at du ikke ved noget som helst, eftersom virkelig mange forskellige musikwebsites har valgt TV On The Radio som nr. 1, mens du sikkert ikke har. Anmeldelser er subjektive - du kan ikke forholde dig til dem, som var de et facit og saa brokke dig, hvis du ikke er enig i facit.
Jeg må sige at jeg savner crystal castles meget på den her liste og jeg synes også man kan argumenter for Wolf Parade skulle have været med og hot chips nye ligeledes.I det danske savner jeg meget Are We Brothers.Men ellers synes jeg at liste er fin dog er jeg overrasket over at se Last Shadow Puppets på.
The Bug mangler på begge lister, derudover så kunne man også sagtens argumenterer for Hot Chip og Flying Lotus. Fleet Foxes for mere kredit end jeg egentlig synes at de fortjener, ikke kun her, men også i tonsvis af andre magasiner. Men det er bare min ydmyge mening. Coldplay burde jeg slet ikke komentere.
Jeg kan ikke forstå hvad der sker for at Lulu Rouge ikke ligger på den danske, nu er der endelig kommet noget mere spot på den danske dub scene, og det synes jeg værdfald det virker til er meget deres skyld. :)Så forstår jeg heller ikke hvorfor In Rainbows slet ikke er på (den blev jo udgivet i fast form i år), den har klart været mit års cd, også burde Bon Ivers debut bare være over de 4 over den, den er der så meget mere ved, selvom de fire andre også er helt i top. Der er heller intet andet psych at finde udover MGMT, hvad sker der for det? Jeg synes klart at både chairlidt, yeahsayer og tame impala har udgivet noget af det lækreste i år, er det bare mig? Og hvorfor er Late of the pier eller hot chip heller ikke til at finde? Og hvad sker der for det med coldplay? No way!hahahaah, jeg keder mig for meget lige nu. :)
ja det var noget bæ jeg skrev...
@Simon JarnitJa enig, i forhold til at en stor del af soundvenues brugere nok er mere feinschmecker end resten af den danske befolkning kan det nok ikke undgås at der sniger sig nogle af de mange tusinde Coldplay fans herind.
Angående Crystal Castles burde den være på, lyttede til det album 24/7 da det udkom, men glemte at skrive dem på min egen liste da jeg nærmest ikke har hørt det siden, og sådan tror jeg også at mange andre har det.
coldplay forstå jeg Overhoved ikke hvorfor de er med? De er så dårlige forstår det bare ikke. giver også Alexander Julin ret!i hvor er late of the pier og hot chip!
Coldplay forstår jeg heller ikke rigtigt. og TV on the Radio er heller ikke lige min smag, men kan da godt se deres kvaliteter. Min personlige top 5 ville nok være:MGMT, Lykke Li, KoL, Bloc Party og Portishead med Foals , Fleet Foxes og Frightened Rabbit lige efter, så jeg er ganske godt tilfreds med listen ellers (:Mht. den danske, så er jeg kæmpe fan af VETO og Spleen United, og også ekstremt betaget af Oh Land, så kan ikke andet end at bifalde den liste. Har ikke hørt de to sidste, så det kan jeg ikke sige så meget om.
100% enig med Lasse Dearman, Midnight Boom er mit 2008 favorit album!
Det bedste album i år er uden tvivl Antidotes.
Han har netop udgivet sit mere end roste soloalbum 'Salton Sea'. Her guider Tomas Barfod gennem sine musikalske erindringer.
På lørdag skyder vi sommeren ind med hygge i Københavns hyggeligste baggård. Kom og læs det kommende Soundvenue før din nabo.
Bliv klar til Watch the Throne-koncerten med syv af makkerparrets bedste samarbejder gennem tiden.
Nosaj Thing, Neneh Cherry, Tony Allen og mange flere gæster København i juli måned.
ville også ønske jeg havde lavet 'climax'
Indeed. Al den college-lingo. Hermed rettet. Mvh Christian
Hvad er der minder dig om Glasvegas ?
Ajjj, jeg hader jo kaffe...
Cheff-produceren har ryddet op i sin harddisk. Det er der kommet en pose blandede basfyldte nossespark ud af.
Her er ugens 10 fedeste fester
Vi guider til ugens bedste tilbud – fra Clash Festival og De Gyldne Damers Klub til punk-release og street party med Kidd og Kesi.
Style Wise: 10 farverige kjoler
Væk opsigt med sommerens farverige kjoler.
Vi udlodder fem eksemplarer af producerens andet album 'Ved første øjekast'.
Med Jana Hunter i front forførte Lower Dens og deres mørke rock Loppens publikum.
Voxhall
Den unge brite opfinder nye musikformater og udforsker subtile, elektroniske landskaber.