Roskilde Festival 06: Bikinibabes og andre badedyr

  • Jakob Rom Johansen, Simon Birk
  • 2. juli 2006, 00:00
  • Reportage
  • Print

Foto: Simon Birk

Den nye badesø på Camping øst er et populært sted at tilbringe lørdagen, hvor solen bagte ned over Roskilde.

Roskilde Festival er andet og mere end blot musik, camping og varme morgenbajere. To af de nye tiltag på årets festival er etableringen af en fiskesø ved Agora J og en badesø ved Agora L. Mens det kun er ganske få, der lørdag eftermiddag har ladet skægget stå, sat madding på krogen og svinget fiskestangen er der anderledes stor aktivitet ved den nye badesø i det fjerneste hjørne af Camping Øst.

»Fuck hvor er her mange lækre piger«, råber en ung fyr og griner til sine venner.

Og jo tak, der bliver flashet bryster og baller i massevis her, hvor solen for alvor har ramt Roskilde Festival og temperaturen har sneget sig op på den rare side af 25 grader. Bikinibabes og strandløver flokkes om søen. Et populært udflugtsmål inden musikken starter, lader det til.

Mens nogle hovedspringer direkte ud fra badebroen er andre mere skeptiske og stikker prøvende en fod i vandet.

»Det er jo overhovedet ikke koldt, når man først kommer i«, siger en smuk mørkhåret britisk pige, da hun stiger op af vandet.

Den er god nok. Vandet er varmt og solen bager. Smilene rundt omkring er brede og grinene er høje. Festival-puritanerne vil sikkert mene, at nu gøgler Roskilde Festival for meget, og nu er det hele kommet for langt væk fra musikken. Men her er folk tydeligvis ligeglade: den nye badesø er allerede blevet et stort hit.

Det er altsammen velkontrolleret med livreddertårn og to øvrige livreddere, der patruljerer i en gummibåd fra 9 til 21, hvor badesøen er åben.

Et par ungersvende løber ud i vandet med bar røv og dinglende diller, men de fleste har dog valg at beholde badetøjet på. Endnu andre flyder rundt på medbragte luftmadrasser eller en oppustelig delfin.

Topløse piger, der ligger og får sol på kroppen er tydeligvis noget, der behager de mange mandlige gæster ved søen.

I græsset rundt om søen er aktiviteterne mange. Flest kokser bare ud oven på en strabadserende fredag. Sms'er tjekkes, øl - masser af øl - bliver drukket direkte fra de kasser, der tilsyneladende er uendeligt mange af. Og selvfølgelig er der også en, der har medbragt en akustisk guitar, som der klimtes på. Fællessang og badeland er en kombination, der hitter.



  
 
Kommentarer
For at deltage i debatten skal du være logget ind som bruger. Log ind øverst på siden til venstre, eller opret en profil her.
 

Seneste nyt

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
30 album du skal glæde dig til 17/01
Guide: Hele historien om Lana Del Rey i 10 trin 20/01
Guide: Modeugefester uden gæstelister 31/01
Se billeder fra Patos Black Cheese Night Part II I går
Se billeder fra Soundvenue x 55DSL Fashion Week Party på Charlottenborg 04/02